Riksbank gotowy na podwyżkę stóp, ale opóźnia decyzję

opublikowano: 06-09-2018, 11:48

Szwedzki bank centralny dał sobie więcej możliwości opóźnienia planowanych podwyżek stóp procentowych, ponieważ członkowie gremium pokazali, że nie chcą podejmować żadnych działań podczas niestabilnego tygodnia, który może zakończyć się zawirowaniami politycznymi.

Trzy dni przed wyborami krajowymi, z sondażami wskazującymi na potencjalnie nieprzewidywalny i niejednoznaczny wynik, Riksbank utrzymał główną stopę procentową na poziomie minus 0,5 proc. Taka decyzja oczekiwana była przez większość analityków. Równocześnie bank centralny stwierdził, że nie podniesie stóp również w przyszłym miesiącu. Ale instytucja spodziewa się dodać 25 punktów bazowych do głównej stopy w grudniu lub lutym. W lipcu Riksbank oświadczył,  że zacznie podnosić stopy pod koniec bieżącego roku.

Riksbank
Zobacz więcej

Riksbank Bloomberg

Po komentarzu Riksbanku korona początkowo osłabiła się o 0,7 proc. w stosunku do euro, ale później odrobiła część tych strat.

Jeśli gospodarka rozwija się zgodnie z oczekiwaniami, wkrótce pojawi się pole do powolnego ograniczania wsparcia polityki pieniężnej – poinformował Riksbank.

Ekonomiści są podzieleni w ocenie postępowanie banku centralnego. Z jednej strony wskazują, że Riksbank podkreśla, iż podniesie stopy od razu o 25 punktów bazowych, co jest przejawem „jastrzębiej” polityki, z drugiej zaś bank jednocześnie "otwiera się na odroczenie tej decyzji na przyszły rok".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu