Riksbank nie rozważa większego luzowania

opublikowano: 07-10-2016, 14:15

Bank centralny Szwecji ma ograniczoną przestrzeń do istotnego zwiększenia swojej bezprecedensowej stymulacji monetarnej, ale nie oczekuje, że będzie to konieczne, twierdzi wiceprezes Cecilia Skingsley.

Podkreśliła, że na szczęście dzięki prowadzonej polityce monetarnej Riksbank zwiększył swoją niezależność od regionalnych potęg, jak Europejski Bank Centralny.

- Mamy wszystkie narzędzia, ale ich użycie jest ograniczone ponieważ stopa repo i dodatkowe zakupy obligacji może powodować niepożądane efekty uboczne – powiedziała Skingsley. – Nie wiemy naprawdę jak długo przyszłe cięcia stóp procentowych będą skutecznie działać – dodała.

Bank centralny Szwecji musiał reagować na politykę stymulacji uruchomioną przez EBC, która powodowała umocnienie szwedzkiej korony i zagrożenie osiągnięcia celu inflacyjnego. W ramach własnej niekonwencjonalnej polityki monetarnej Riksbank obniżył stopę procentową do rekordowo niskich minus 0,5 proc. oraz kupił na rynku prawie jedną trzecią obligacji Szwecji. 

Skingsley powiedziała, że nie widzi powodów do rozważania dalszego zwiększania polityki monetarnej, chyba że pojawi się „znacząco inny obraz globalnej gospodarki”. Obecnie nie ma powodów istotnych korekt prognoz Riksbanku, dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane