Roach: USA potrzebują bardziej Chin niż Chiny potrzebują USA

opublikowano: 06-04-2018, 14:10
aktualizacja: 06-04-2018, 14:11

Administracja Donalda Trumpa wydaje się nie dostrzegać, że w rzeczywistości obecnie to USA bardziej potrzebują Chin niż Chiny potrzebują USA, napisal Stephen Roach, były wieloletni prezes Morgan Stanley Asia.

Roach zwraca uwagę, że choć Chiny to wciąż gospodarka nastawiona na eksport, to jego udział w niej spadł z 37 proc. w 2007 roku do mniej niż 20 proc. obecnie. Dlatego, mając coraz większe wsparcie w krajowym popycie Chiny są w stanie lepiej wytrzymać presję ceł i innych działań wycelowanych w eksporterów z tego kraju.

Stephen Roach
Zobacz więcej

Stephen Roach Bloomberg

Inaczej jest w przypadku USA, uważa ekonomista. USA zależą w znacznym stopniu od importu tanich chińskich dóbr, które pozwalają ograniczonym pod względem dochodów amerykańskim konsumentom „związać koniec z końcem”. Chiny są również trzecim pod względem wielkości importerem amerykańskich dóbr.

- Oczywiście USA zależą od Chin także jeśli chodzi o finansowanie deficytu budżetowego. To największy zagraniczny posiadacz obligacji USA (…) Brak popytu z Chin może zmienić następną aukcje obligacji USA w pogrom – ostrzega Roach.

Ekonomista podkreśla, że zależność USA od Chin wynika z fundamentalnej słabości struktury amerykańskiej gospodarki, powodowanej przez brak oszczędności krajowych. Zwraca uwagę, że w czwartym kwartale 2017 roku stopa oszczędności wynosiła tylko 1,3 proc.

- W sytuacji braku oszczędności w kraju i pożądaniu konsumpcji i wzrostu, USA muszą importować nadwyżkę oszczędności zagranicznych, a przez to mają potężne deficyty bilansu płatniczego i handlu zagranicznego importując ten kapitał – napisał Roach. – Prezydent Donald Trump stale wskazuje na Chiny jako głównego sprawcę wielkiej tragedii Ameryki, kiedy faktycznie powinien uważnie popatrzeć w lustro – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu