Rolet: Brexit to koniec Unii Europejskiej

opublikowano: 13-10-2015, 12:29

Jeśli Wielka Brytania zdecyduje się wyjść z Unii Europejskiej będzie to koniec projektu Unii Europejskiej, powiedział Xavier Rolet, szef London Stock Exchange.

- Mój pogląd jest taki, że jeśli Wielka Brytania wyjdzie, nie spodziewam się aby Unia Europejska przetrwała – powiedział Rolet.

Xavier Rolet
Zobacz więcej

Xavier Rolet Reuters/FORUM

Szef LSE jest członkiem zespołu pochodzących ze środowiska biznesu doradców premiera Davida Camerona. Wcześniej przekonywał, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tzw. Brexit, przyniósłby znacznie większe szkody niektórym częściom Europy niż Wielkiej Brytanii.

- Europa jest pogrzebana pod wielkim długiem i ma problemy strukturalne – powiedział Rolet. - Postrzegamy Unię Rynków Kapitałowych nie tylko jako nadzieję, ale jako ostatnią nadzieję dla projektu europejskiego – dodał.

Unia Rynków Kapitałowych do inicjatywa stworzenia jednego rynku kapitałowego w Unii Europejskiej. Pozwoliłoby to biznesowi uzyskać łatwiejszy dostęp do kapitału, co pozwoliłoby firmom rosnąć.

Rolet uważa, że Europa potrzebuje fundamentalnych zmian dotyczących tego, jak powstają tu i rozwijają się firmy. Jego zdaniem, niezbędny jest powrót do modelu raczej mniejszej firmy niż dużych narodowych czempionów. Zwrócił uwagę, że ze 100 globalnych startupów, które powstały od 1975 roku, tylko jeden – Inditex – pochodzi z Europy. 

W sytuacji, kiedy Europa nie może konkurować z szybciej rosnącymi gospodarkami w kategorii kosztów pracy, konieczne jest tworzenie nowych miejsc pracy w drodze realizacji nowych pomysłów i biznesów.

- Nie ma innego rozwiązania problemu bezrobocia i wzrostu gospodarczego w Europie niż małe i średnie firmy. Nowe miejsca pracy nie pojawią się w segmencie blue chipów – powiedział szef LSE. - Jeśli nie stworzymy dobrze płatnych miejsc pracy, które mogą powstać tylko w kapitalistycznej gospodarce dzięki innowacjom, nie będziemy mieli wzrostu – dodał.

Jego zdaniem, Europa powinna także brać przykład z USA jeśli chodzi o rozwiązanie problemu finansowania.

- Fundamentalnie, Ameryka jest prowzrostowo, patrzącym w przyszłość społeczeństwem i można to wiązać wykorzystaniem przez spółki z USA bardziej kapitału większego ryzyka, szczególnie akcji, jako wehikułu finansowania. Europa ma obsesję długu. To instrument hamujący, skupiony na niewypłacalności, na obsłudze zadłużenia, na gwarancjach kredytowania i z definicji Europa  ma bardziej pesymistyczne perspektywy – podsumował Rolet.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rolet: Brexit to koniec Unii Europejskiej