Ropa Brent zeszła poniżej 60 USD/b

opublikowano: 23-11-2018, 15:15

Po raz pierwszy od października 2017 r. notowania benchmarkowej ropy Brent spadły poniżej psychologicznego poziomu 60 USD za baryłkę.

 Wśród głównych przecen surowca traderzy wymieniają informację ze strony Arabii Saudyjskiej, że jej produkcja mogła osiągnąć nowy rekord i dane o rosnących zapasach „czarnego złota” w Stanach Zjednoczonych, co ponownie ożywiło obawy związane z rysikiem ogromnej nadpodaży.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. REUTERS/Amit Dave/Forum

W piątek kontrakty terminowe na ropę Brent tracą co najmniej 4,7 proc. co oznacza, że zapewne odnotują siódmą już z rzędu tygodniową przecenę.

Futures na Brent z opcją dostawy w styczniu zniżkowały około godziny 14:45 o 2,89 USD schodząc do poziomi 59,71 USD na londyńskiej giełdzie ICE Futures Europe. Tak skala przeceny oznaczałaby 11-proc. korektę w ujęciu tygodniowym. W stosunku do amerykańskiej odmiany WTI premia wynosiła 8,70 USD.

Z kolei sama WTI na nowojorskiej giełdzie towarowej Nymex taniała o 3,37 USD do poziomu 51,26 USD, co oznaczałoby około 9 proc. przecenę kontraktów w całym tygodniu. Z uwagi na Święto Dziękczynienia w czwartek nie było w USA handlu tym surowcem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu