Ropa drożeje po zapowiedziach Arabii Saudyjskiej

"Energomontaż Północ" Spółka Akcyjna
opublikowano: 11-01-2001, 13:35

LONDYN (Reuters) - W czwartek ceny ropy wzrosły na wieść o tym, że Arabia Saudyjska planuje w lutym obniżyć wydobycie.

Baryłka ropy Brent w Londynie podrożała o 43 centy, do poziomu 25,77 dolara. W USA za baryłkę płacono 29,65 dolara, co oznacza wzrost cen o 15 centów.

Arabia Saudyjska poinformowała kilku swoich azjatyckich kontrahentów, że w lutym powinni się spodziewać redukcji dostaw o 10 do 12 procent.

Arabia Sadyjska wydobywa obecnie około pięciu milionów baryłek dziennie, co oznacza, że redukcja wyniesie około 500.000 baryłek.

"Oczekiwaliśmy tej obniżki, choć nie chcieliśmy jej" - powiedział jeden z nabywców.

Zapowiedź Arabii Saudyjskiej jest zgodna z powszechnymi oczekiwaniami, że na najbliższym posiedzeniu w przyszłym tygodniu kartel eksporterów ropy OPEC obniży wydobycie, by nie dopuścić do nadmiernego spadku cen.

Zdaniem analityków pytanie brzmi teraz nie czy dojdzie do obniżki wydobycia, ale jakie będą jej rozmiary.

Przedstawiciele OPEC twierdzą, że pomiędzy 11 członkami kartelu istnieje porozumienie w tej sprawie. Wiadomo jednak, że Arabia Saudyjska chce obniżki o 1,5 miliona baryłek dzienie, podczas gdy bardziej radykalne kraje jak Katar i Kuwejt chcą zredukować wydobycie o dwa miliony baryłek.

Przed spotkaniem OPEC w Wiedniu z misją do krajów członkowskich wybiera się amerykański sekretarz ds. energii Bill Richardson. Chce on przekonać członków kartelu, by nie zmniejszali oni w sposób znaczący wydobycia i pozwolili na odbudowanie światowych zapasów.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: "Energomontaż Północ" Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa drożeje po zapowiedziach Arabii Saudyjskiej