Ropa i akcje znów drożeją

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 15-07-2009, 00:16

Powrót wzrostów na giełdach i rynkach surowcowych sugerują koniec kilkutygodniowej korekty. Sytuacja wyjaśni się w  najbliższych dniach.

Jeszcze kilka tygodni temu ropa naftowa była jednym z najszybciej drożejących surowców. Teraz, po mocnej korekcie i ustanowieniu ośmiotygodniowych dołków, notowania surowca znowu zaczęły się odbijać. W poniedziałek na NYMEX w Nowym Jorku ropa WTI w dostawach na sierpień kosztowała 59,69 USD, najmniej od 19 maja. Wczoraj już wyraźnie powyżej 60 dolarów za baryłkę. Pomogły spekulacje, że rządowy program stymulacyjny pomoże Chinom wyjść z kryzysu i wiara w odradzający się sektor bankowy w USA.

— Przedział 58-60 dolarów za baryłkę okazał się silnym wsparciem. Dzięki temu na najbliższych sesjach notowania ropy mogą wrócić do 66 dolarów — uważa Rafał Zywert, analityk Biura Maklerskiego Reflex.

Wczorajszy dzień na giełdach również był bardzo dobry. WIG20 zyskał aż 3 proc.

W górę i w dół
Zdaniem Piotra Kuczyńskiego, głównego analityka Xeliona, z punktu widzenia technicznego kluczowe wydaje się pokonanie 66 dolarów. To bardzo silny opór przed dalszym wzrostem.

— Pokonanie tej bariery otworzyłoby drogę do mocniejszych wzrostów — dodaje Piotr Kuczyński.

Jednak prognozy na najbliższe miesiące dla rynku ropy nie są jednoznaczne.

— Korekta wzrostowa nie jest skończona. Jeszcze w tym roku notowania ropy mogą wzrosnąć do 70 dolarów. Jednak na koniec roku spodziewam się przeceny i spadku w okolice 50-60 dolarów. Od stycznia przewiduję silniejszą falę wzrostową i skok kursu surowca do 85 dolarów. — ocenia Rafał Zywert.

— W perspektywie najbliższych miesięcy o cenie ropy zdecyduje tempo poprawy sytuacji w globalnej gospodarce — dodaje Marek Świętoń, wiceprezes Ipopema TFI.

Optymizm jest drogi
Odbicie notowań ropy nie byłoby możliwe, gdyby nie powrót optymizmu na rynek akcji. Poniedziałek i wtorek przyniosły wyraźne wzrosty na większości giełd. Czy to sygnał końca korekty zapoczątkowanej w czerwcu?

— Do ostatnich wzrostów podchodzę raczej sceptycznie. Wyniki z ostatnich dwóch sesji traktowałbym bardziej jako odreagowanie wcześniejszych spadków, niż zapowiedź mocniejszego wybicia —twierdzi Marek Świętoń.

Optymistów jednak nie brakuje.

— Wczoraj pokonaliśmy linię krótkoterminowego trendu spadkowego (przy 1820 pkt). Potwierdziły to wysokie obroty. To ważne — mówi Tomasz Jachowicz, analityk DnB Nord.

GPW pokazała klasę
Piotr Kuczyński uważa, że ostatni wzrost na giełdzie może być zarówno niewiele znaczącym odbiciem, jak i końcem korekty. Po zachowaniu giełd widać, że większość inwestorów liczy na koniec spadków.

— Moim zdaniem, sytuacja powinna wykrystalizować się do końca tygodnia, kiedy na rynek trafią wyniki Intela, IBM i kilku dużych banków. Jeśli będą dobre, to zakończą korektę — ocenia Piotr Kuczyński.

Polscy inwestorzy nie czekali na rozstrzygnięcia i już wczoraj ruszyli do wzmożonych zakupów. Gdyby nie odcięcie na wtorkowej sesji prawa do dywidendy od wyce- ny KGHM (trzeci udział w WIG20), indeks blue chipów wzrósłby ponad 4 proc. Jeśli do tego dodamy wysokie obroty, to sesja robi ogromne wrażenie.

— Duże obroty wskazywałyby na wiarę inwestorów w powrót do kanału horyzontalnego w przedziale 1800- -1900 pkt. Skoro jesteśmy przy dolnym ograniczeniu tych widełek, to uaktywnia się popyt. Przy górnym ograniczeniu aktywniejsi powinni być sprzedający — uważa Tomasz Jachowicz.

Czy ceny na stacjach benzynowych odzwierciedlają sytuację na rynku ropy i dolara? Sprawdź w środowym "Pulsie Biznesu". 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane