Ropa najdroższa od trzech miesięcy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-01-2006, 12:58

Cena ropy skoczyła w poniedziałek do najwyższego poziomu od trzech miesięcy w reakcji na podaną przez Iran informację, że wznowi prace nad swoim programem nuklearnym - podają brokerzy.

Cena ropy skoczyła w poniedziałek do najwyższego poziomu od trzech miesięcy w reakcji na podaną przez Iran informację, że wznowi prace nad swoim programem nuklearnym - podają brokerzy.

    Taką informację podała w poniedziałek irańska telewizja.

    Zdaniem brokerów, gdyby rzeczywiście do tego doszło, to zaostrzy się sytuacja na linii USA-Iran. W dalszej perspektywie nie można wykluczyć nałożenia na Iran sankcji ONZ i zakłóceń w irańskim eksporcie, w tym również eksporcie ropy.

    Ropa w dostawach na luty w handlu elektronicznym na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała w poniedziałek o 24 centy do 64,45 USD za baryłkę.

    Tak wysokich notowań ropy nie było w USA od 5 października 2005. Wówczas kosztowała ona 64,80 USD za baryłkę z powodu przestojów amerykańskich rafinerii, wywołanych przez huragany Katrina i Rita.

    Cena ropy naftowej jest obecnie o 42 proc. wyższa niż przed rokiem. Eksport ropy z Iranu spadł w ciągu 2005 r. do średnio 2,13 mln baryłek dziennie we wrześniu z 2,74 mln w maju.

    Kwoty eksportowe na ropę przyznane Iranowi w ramach OPEC to 4,11 mln baryłek dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa najdroższa od trzech miesięcy