Ropa najtańsza od miesiąca po największej przecenie od ponad 2 lat

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2024-10-28 20:35

Kurs ropy gwałtownie spadł w poniedziałek po tym jak okazało się, że odwetowy atak izraelski nie został skierowany na irańską infrastrukturę naftową.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Celem przeprowadzonego w sobotę przez Izrael ataku odwetowego były głównie instalacje militarne. To usunęło obawy utrzymujące się na rynku od początku miesiąca, kiedy po irańskim ataku rakietowym na Izrael było pewne, że będzie na niego odpowiedź. Poza doniesieniami z Bliskiego Wschodu na spadek ceny ropy wpływało również oczekiwanie, że dane o zapasach surowca w USA w ubiegłym tygodniu znów pokażą ich wzrost. Sondaż Reutersa wskazał, że analitycy spodziewają się wiadomości o zwiększeniu zapasów o 2,3 mln baryłek po tym jak wzrosły o ponad 5 mln w poprzednim tygodniu.

Na zamknięciu sesji na ICE Futures Europe ropa Brent z grudniowych kontraktów taniała o 4,63 USD, czyli o 6,1 proc. do 71,42 USD. To największa dolarowa zniżka kursu od 4 października 2023 roku i największy procentowy jego spadek od 12 lipca 2022 roku. Ropa jest najtańsza od 26 września, a kurs zamknięcia czwarty najniższy w tym roku. Na finiszu poniedziałkowej sesji ropa taniała w tym roku o 7,3 proc.

Na NYMEX cena baryłki ropy WTI z grudniowych kontraktów spadała o 4,4 USD, czyli 6,1 proc., do 67,38 USD. To największa dolarowa zniżka od 4 października 2023 roku i największy procentowy spadek od 12 lipca 2022 roku. To również najniższy kurs od 11 września i trzeci najniższy kurs zamknięcia w tym roku, w którym ropa WTI tanieje jak dotąd o 6 proc.