Rosengren: rynek jest zbyt gołębi ws. podwyżek stóp

opublikowano: 19-04-2016, 08:43

Oczekiwania rynku co do perspektyw podwyżek stóp procentowych w USA są zbyt gołębie, uważa Eric Rosengren, szef Fed w Bostonie i jeden z największych „gołębi” w banku centralnym USA.

Rosengren podkreśla, że on, podobnie jak wielu ekonomistów sektora prywatnego, dostrzega znacznie lepszy stan amerykańskiej gospodarki niż wynikałoby to z sytuacji na rynkach finansowych, gdzie uwzględnia się podwyżki o 25 pkt bazowych rocznie przez kolejne trzy lata. 

- Bardzo płaska ścieżka tempa podwyżek widoczna w wycenach na rynku kontraktów może skutkować przegrzaniem, które spowoduje, że ostatecznie Fed stanie przed koniecznością podwyższania stóp dużo szybciej niż jest to pożądane, co mogłoby zagrozić trwającemu ożywieniu i kontynuacji wzrostu – powiedział Rosengren. 

Szef Fed w Bostonie jest w tym roku głosującym członkiem FOMC. Przyznał, że choć w pierwszym kwartale tempo wzrostu było wolniejsze, to w drugim powinno przyspieszyć, a pracodawcy powinni nadal tworzyć miejsca pracy.

Eric Rosengren
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane