Czytasz dzięki

Rosengren: zbyt wysoka dźwignia może spowolnić ożywienie po pandemii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-10-2020, 18:37

Eric Rosengren, przewodniczący Banku Rezerw federalnych z Bostonu uważa, że silny wzrost dźwigni finansowej w korporacjach w latach poprzedzających wybuch pandemii koronawirusa, zwłaszcza w sektorach takich jak nieruchomości komercyjne, prawdopodobnie utrudni ożywienie gospodarcze po recesji COVID-19, donosi Reuters.

Rosengren podkreślił, że obawia się zagrożenia jakie niosą za sobą długotrwałe niskie stopy procentowe dla stabilności finansowej. 

Eric Rosengren, szef Fed z Bostonu
Zobacz więcej

Eric Rosengren, szef Fed z Bostonu fot. Bloomberg

Powolne narastanie ryzyka w otoczeniu niskich stóp procentowych, które poprzedziło obecną recesję, prawdopodobnie utrudni ożywienie gospodarcze po pandemii - powiedział Rosengren.

W jego opinii, nadmierna dźwignia finansowa jest zagrożeniem dla gospodarki, nawet jeśli jest wykorzystywana przy rekordowo niskich stopach procentowych.

Mamy tu do czynienia z cienką linią i wpadnięciem w pułapkę przesady. Każda nadekspozycja niesie za sobą zagrożenie zarówno na poziomie finansów samych przedsiębiorstw, jak i finansów całego państwa – stwierdził Rosengren.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane