Rosja będzie rozmawiać o zwiększeniu dostaw wenezuelskiej ropy

  • PAP
opublikowano: 29-03-2019, 19:54

Rządy Rosji i Wenezueli podejmą w przyszłym tygodniu w Moskwie rozmowy w sprawie zwiększenia dostaw wenezuelskiej ropy naftowej do Rosji - poinformował w piątek rosyjski minister energii Aleksandr Nowak.

"Oczywiście sadzę, że będziemy rozmawiali. (...) W kontekście ofert złożonych przez naszych wenezuelskich kolegów" - powiedział Nowak, odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas Forum Ekonomicznego w Krasnojarsku obradującego w czwartek i piątek.

W przyszłym tygodniu rosyjski minister energii będzie prowadził w Moskwie rozmowy z wenezuelskim ministrem ropy naftowej Manuelem Quevedo.

Quevedo powiedział ostatnio w Baku z okazji spotkania ministrów OPEC (Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej) i ich sojuszników, że Caracas może przekierować do Rosji i innych krajów dostawy ropy naftowej wysyłane pierwotnie do Stanów Zjednoczonych.

Wenezuelski prezydent Nicolas Maduro polecił w tym miesiącu przenieść z Lizbony do Moskwy biura wenezuelskiego państwowego koncernu naftowego PDVSA.

Wiceprezydent Wenezueli Delcy Rodriguez oświadczyła podczas wizyty w Moskwie, że "Europa nie daje gwarancji", jeśli chodzi o wenezuelskie aktywa.

Stany Zjednoczone, które podobnie jak pół setki innych krajów uznają Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta Wenezueli, nałożyły na Caracas sankcje, aby skłonić Nicolasa Maduro do zrezygnowania z władzy.

W związku z tym Departament Skarbu USA zastosował pod koniec stycznia sankcje na eksport ropy przez PDVSA, który dostarcza Wenezueli głównych dochodów. Sankcje przewidują zablokowanie aktywów PDVSA wartych 7 mld dolarów i spowodują w ciągu roku straty rzędu 11 miliardów dolarów - jak poinformował doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy