Rosja dołuje obligacyjne fundusze Generali

opublikowano: 01-03-2022, 20:00

Produkty zbiorowego inwestowania spod znaku czerwonego gryfa były jednymi z gorszych w 2021 r. Rok 2022 też zaczęły słabo. Jeden z nich jest już 19 proc. na minusie

Jednostki pięciu funduszy dłużnych prowadzonych przez Generali Investments TFI (w tym jeden prowadzony pod marką banków spółdzielczych z grupy SGB) potaniały w 2021 r. o 10 proc. lub więcej. W 2022 r. miały zacząć odrabiać straty, ale na razie jest zgoła odmiennie.

Według stanu na 25 lutego 2022 r. Generali Obligacje: Nowa Europa jest już 19,02 proc. pod kreską licząc od początku roku. Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące stracił w niespełna dwa miesiące 14,58 proc. Duża w tym zasługa wyceny z 24 lutego 2022 r., czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę. Jednostki pierwszego z produktów zostały tego dnia przecenione o 11,68 proc., a drugiego o 8,37 proc. Tego dnia fundusze dłużne PZU czy Allianzu inwestujące na rynkach wschodzących straciły 2,26-5,40 proc. Marcin Żółtek, wiceprezes TFI PZU zaznacza, że taniały wtedy nie tylko obligacje rosyjskie i ukraińskie, ale wszystkie aktywa rynków wschodzących.

Już 25 lutego wyceny funduszy Allianz i PZU wzrosły jednak o 1,20-1,64 proc., co części z nich pozwoliło odrobić połowę strat z dnia poprzedniego. W przypadku produktów spod znaku czerwonego gryfa sytuacja wygląda gorzej. Notowania funduszu, który stracił w jeden dzień grubo ponad 11 proc. zyskały tylko 1,12 proc. Ten, który 24 lutego stracił ponad 8 proc., dzień później wzrósł o 2,36 proc.

Według ostatnich dostępnych danych o pełnej strukturze inwestycji funduszy Generali, tylko jedna seria rosyjskich obligacji emitowanych w rublu odpowiadała za ponad 9 proc. aktywów Generali Obligacje: Nowa Europa. W Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące te same papiery odpowiadały za 7 proc. aktywów. W poniedziałek 28 lutego 2022 r. Generali Investments TFI wydało komunikat, w którym napisało, że według stanu na 25 lutego ekspozycja „na podmioty z bezpośrednim ryzykiem rosyjskim” wynosiła 16,66 proc. w funduszu Generali Obligacje: Nowa Europa i poniżej 2 proc. Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące.

„Ekspozycja na te podmioty związana była z charakterem tych rozwiązań oraz polityką inwestycyjną” – zaznacza Generali Investments TFI.

Gigant też traci

Oba fundusze mocno przecenione 24 lutego są stosunkowo małe. Na koniec stycznia ich łączne aktywa netto nie osiągały nawet 100 mln zł. Wycena z 24 lutego przyniosła jednak nieprzyjemne wieści dla klientów znacznie popularniejszych produktów Generali, zarazem zaliczanych przez firmę Analizy Online do kategorii funduszy obligacji polskich. Generali Korona Dochodowy stracił tego dnia 2,68 proc. Na koniec stycznia w funduszu tym było prawie 5 mld zł, czyli 44 proc. aktywów netto całego TFI. Innymi słowy, w ciągu jednego dnia wyparowało z niego więcej pieniędzy niż mają łącznie dwa fundusze będące od początku roku kilkanaście procent pod kreską. Dzień później wycena jednostek funduszu wzrosła o 0,07 proc.

Wycena jednostek Generali Aktywnego Dochodowego (800 mln zł) spadła 24 lutego o 2,16 proc. Poza dwoma małymi funduszami Rockbridge, żaden z ponad 40 funduszy z grupy porównawczej nie stracił tego dnia więcej niż 1,1 proc. Poza tym fundusze Rockbridge już 25 lutego urosły o 1,89 i 1,38 proc., co tego dnia czyniło je najlepszymi w grupie. Generali Aktywny Dochodowy zyskał 25 lutego 0,16 proc.

Po tej przecenie Generali Korona Dochodowy oraz Generali Aktywny Dochodowy są już – odpowiednio – 3,44 oraz 2,74 proc. na minusie od początku roku.

W zbliżony sposób zachowuje się Generali Korona Obligacje, którego aktywa netto to 595 mln zł. Od początku 2022 r. uszczuplił portfele swoich klientów o 2,46 proc., przy czy 24 lutego potaniał o 2,17 proc. W jego grupie porównawczej były tego dnia cztery gorsze fundusze, przy czym dwa z nich… prowadzi Generali Investments TFI. To SGB Dłużny i Generali Obligacje Aktywny. Pierwszy jest stosunkowo mały. Drugi jak na fundusze dłużne też nie jest gigantem, ale zgromadził ponad 100 mln zł aktywów netto. Wyceną z 24 lutego 2022 r. stopniał o 2,81 proc. Dzień później jego jednostki podrożały o 0,36 proc. Od początku 2022 r. jest na minusie 3,78 proc.

Generali Investments TFI odmówiło nam komentarza. Firma zaznaczyła, że informacje, o które pytaliśmy, będą przekazywane w kolejnych komunikatach na jej stronie internetowej, „co pozwala na jednakowy dostęp do informacji wszystkim zainteresowanym”. Pierwszy komunikat pojawił się 28 lutego 2022 r., czyli po tym, jak zwróciliśmy się do firmy o komentarz.

Nieznacząca ekspozycja, znacząco wpływa

Z komunikatu wynika, że według stanu na 25 lutego ekspozycja „na podmioty z bezpośrednim ryzykiem rosyjskim” w Generali Korona Dochodowym wynosi 4 proc., a w Generali Aktywnym Dochodowym poniżej 2,7 proc.

„W ujęciu procentowym nie jest to znacząca ekspozycja, jednakże w ujęciu wpływu na wyniki subfunduszy skala przeceny znacząco wpływa na wyceny (…)” – zaznacza TFI.

TFI podkreśla przy tym, że chodzi o instrumenty finansowe „przechowywane poza terenem Federacji Rosyjskiej, emitowane w twardych walutach przez podmioty zarejestrowane w innych państwach, jednak powiązane z podmiotami rosyjskimi”.

Zaangażowanie w takie instrumenty przez Generali Korona Obligacje i Generali Obligacje Aktywny jest mniejsze niż 1,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane