Rosja: kontrowersje wokół planów podniesienia podatku od produkcji ropy

opublikowano: 29-09-2015, 14:12

Ministerstwo Gospodarki Rosji skrytykowało proponowany wzrost podatku od głównego źródła przychodów państwa, produkcji ropy, ostrzegając, że zaszkodzi to zarówno produkcji, jak i  budżetowi w długoterminowej perspektywie, donosi Bloomberg.

Zaproponowana przed kilkoma dniami przez Ministerstwo Finansów formuła podatku zaszkodzi „ekonomice” złóż roboczych, a w rzeczywiści „zabije” produkcję na najbardziej wydajnych w rozumieniu podatkowym, polach – ocenia Nikołaj Podguzow, wiceminister gospodarki. Dodał, że dla wszystkich powinno być zrozumiale, że jeśli spada produkcja, zmniejszają się również wpływy podatkowe.

Według resortu finansów, budżet Rosji zmagającej się z pierwszą od sześciu lat recesją, może zyskać nawet ponad  600 mld rubli (9,1 mld USD) dodatkowych dochodów w przyszłym roku, jeśli rząd podniesie opłatę surowcową. Tymczasem Podguzow uznał te wyliczenia za mocno przeszacowane. 

Spekulacje związane z podwyżką obciążenia negatywnie przełożyły się na wyceny czołowych rosyjskich koncernów naftowych. Analitycy Bank of America prognozują, że przyjęcie projektu MF może obniżyć wypłacane dywidendy o 10 do 30 proc.

Przełoży się to też na wydobycie. Jak napisał dziennik Wiedomosti, powołując się na anonimowe ministerialne źródło, produkcja ropy w Rosji może obniżyć się o nawet 30 mln ton (około 600 tys. baryłek dziennie).  Tymczasem premier Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że Rosja rozważy wolniejsze niż planowano tempo obniżenia ceł na eksport ropy zamiast podnoszenie opłat wydobywczych

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rosja: kontrowersje wokół planów podniesienia podatku od produkcji ropy