Rosja nie będzie rozmawiać w Oranie nt. członkostwa w OPEC

PAP
17-12-2008, 11:28

Na środowym posiedzeniu OPEC w algierskim Oranie Rosja nie będzie prowadzić rozmów na temat ewentualnego wstąpienia do tej organizacji eksporterów ropy - zapowiedziano w Moskwie.

Na początku tygodnia przewodniczący Organizacji Państw- Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC), minister energetyki Algierii Szakib Chelil zakomunikował, iż ma nadzieję, że Rosja - mająca obecnie status obserwatora przy OPEC - dołączy formalnie do naftowego kartelu. Zasugerował, iż wzmocniłoby to rolę OPEC. Wstąpienie Rosji - zaznaczył - "zwiększyłoby siłę organizacji jeśli chodzi o kontrolę produkcji, która wyniesie 50 proc, a nie jak dotychczas 40 proc., światowej produkcji".

Cytowany przez AFP, powołującą się na media moskiewskie, rosyjski wiceminister ds. energetyki Anatolij Iwanowski zastrzegł jednak, iż sprawa wstąpienia do OPEC nie będzie omawiana przez delegację Rosji w Oranie.

Moskwa wysłała na środowe posiedzenie OPEC w Algierii delegację na wysokim szczeblu - przewodniczy jej wicepremier odpowiedzialny za sprawy energetyki Igor Sieczin. Tuż przed rozpoczęciem środowego spotkania w Oranie wicepremier zapowiedział, iż "jeśli utrzyma się obecna sytuacja cenowa", zgodnie z sugestiami członków kartelu - głównie Arabii Saudyjskiej - Rosja mogłaby ograniczyć wydobycie ropy nawet o 300 tys. baryłek dziennie.

Sekretarz generalny OPEC Abdulla el-Badri wcześniej sugerował, że OPEC zmniejszy wydobycie ropy o dwa miliony baryłek dziennie i zabiegać będzie, by inne kraje, nie wchodzące w skład kartelu, ograniczyły produkcję ropy o co najmniej 500-600 tysięcy baryłek dziennie.

Kraje OPEC - nie licząc Iraku i Indonezji, która zrezygnowała z członkostwa w kartelu w tym roku - wydobywają obecnie dziennie 27,3 mln baryłek ropy. W środę rano w Singapurze cena ropy - z terminem dostaw na styczeń - wynosiła ok. 44 dolarów za baryłkę.

Do powstałej w 1960 r. OPEC należy obecnie 12 krajów: Algieria, Angola, Ekwador, Iran, Irak, Kuwejt, Libia, Nigeria, Katar, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wenezuela. Z członkostwa zrezygnowała w maju br. Indonezja, gdy wykazano, iż pozostaje obecnie importerem netto ropy naftowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rosja nie będzie rozmawiać w Oranie nt. członkostwa w OPEC