Rosja nie może wysłać niektórych satelitów z powodu sankcji USA

opublikowano: 07-06-2021, 16:30

- Mamy więcej niż trzeba rakiet, ale nie ma co wynosić – oświadczył w niższej izbie rosyjskiego parlamentu Dmitrij Rogozin, szef Roskosmosu.

Rosja nie może wynosić na orbitę niektórych satelitów z powodu braku mikrochipów, które znalazły się na amerykańskiej liście produktów objętych zakazem importu w ramach sankcji wprowadzanych po aneksji Krymu. Rosyjski program kosmiczny może także stracić część przychodów, bo stracił monopol na transportowanie astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po tym jak w ubiegłym roku takie loty przeprowadziła amerykańska spółka SpaceX. Rogozin przyznał, że Roskosmos może także z powodu sankcji przegrać rywalizację ze spółką Elona Muska o nowy kontrakt oferowany przez satelitarny startup OneWeb. Szef rosyjskiej agencji kosmicznej kolejny raz zagroził, że Rosja może wycofać się z programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2025 roku jeśli nie zostaną wycofane sankcje wobec rosyjskich spółek kosmicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane