Rosja nie wyklucza rezygnacji z tranzytu ropy przez Białoruś

opublikowano: 09-01-2007, 17:52

Problemy z tłoczeniem ropy przez terytorium Białorusi mogą zmusić Rosję do zmniejszenia wydobycia tego surowca.

Minister przemysłu i energetyki Rosji Wiktor Christienko oświadczył we wtorek, że jego kraj w ciągu dwóch- trzech lat może zrezygnować z tranzytu ropy naftowej przez Białoruś.

Christienko nie wykluczył zarazem, że problemy z tłoczeniem ropy przez terytorium Białorusi mogą zmusić Rosję do zmniejszenia wydobycia tego surowca.

"Czy można zastąpić ten (białoruski) kierunek? W średnioterminowej perspektywie - tak. W długofalowej - absolutnie tak" - oświadczył rosyjski minister na konferencji prasowej w Moskwie.

Według Christienki, jeśli problem tranzytu ropy przez Białoruś nie zostanie uregulowany, Rosja zwiększy eksport przez swoje porty morskie, w tym nad Bałtykiem.

"Sądzę, że w średnioterminowej perspektywie, czyli dwóch-trzech lat, możemy zwiększyć eksport za pośrednictwem Bałtyckiej Sieci Przesyłowej (BTS) z 75 do 110 mln ton rocznie"- powiedział.

Minister podkreślił również, że Rosja gotowa jest przyspieszyć budowę rurociągu naftowego z Syberii Wschodniej do wybrzeża Oceanu Spokojnego, a także zwiększyć dostawy za pośrednictwem swoich portów nad Morzem Czarnym, koleją i transportem rzecznym.

"Jeśli tego wszystkiego będzie za mało (aby zastąpić tranzyt białoruski), staniemy w obliczu konieczności redukcji wydobycia. W ostatnich latach realnie nie mieliśmy do czynienia z taką groźbą" - oświadczył Christienko.

Minister poinformował także, że Rosja wystąpiła na drogę sądową przeciwko Białorusi za bezprawne pobieranie ropy z rurociągów.

Wcześniej prezydent Władimir Putin polecił rządowi Michaiła Fradkowa, by ten omówił z rosyjskimi koncernami naftowymi możliwości zredukowania wydobycia surowca w związku z powstałymi problemami z tranzytem rosyjskiej ropy przez terytorium Białorusi.

Rosja wstrzymała w poniedziałek tranzyt ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń" przez Białoruś. Moskwa tłumaczy, że została zmuszona do tego kroku, ponieważ Białoruś bezprawnie podbierała z magistrali ropę, gdy Rosja odmówiła płacenia wprowadzonego przez Mińsk cła na tranzyt rosyjskiego surowca płynącego przez białoruskie terytorium.

W wyniku rosyjsko-białoruskiego konfliktu rurociągiem "Przyjaźń" przestała płynąć ropa na Białoruś, do Polski, na Litwę, Ukrainę, Słowację, do Czech, na Węgry i do Niemiec.

DI, PAP

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane