Rosja obniży prognozę wzrostu PKB

opublikowano: 28-06-2018, 08:43

Rząd Rosji obniży prognozę wzrostu gospodarczego na przyszły rok. Uzasadnieniem jest fakt, że planowane podniesienia podatku od wartości dodanej (VAT) wymusza utrzymanie restrykcyjnej polityki monetarnej i ogranicza ekspansję.

Według zaktualizowanej projekcji, produkt krajowy brutto wzrośnie w 2019 r. o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednią prognozą na poziomie 2,2 proc., twierdzi pragnące zachować anonimowość źródło agencji Bloomberg..

Zobacz więcej

Moskwa (fot. Bloomberg)

Rosja planuje podnieść stawkę podatku VAT z 18 do 20 proc. w  2019 r., co może przyspieszyć inflację i zaszkodzić wydatkom konsumentów już w tym roku, twierdzi źródło. Ewentualny wzrost wydatków rządowych nie będzie jednak miał wpływu aż do drugiej połowy przyszłego roku, a tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy od 2020 r.

Zmiany w systemie podatkowym, przedstawione w tym miesiącu jako część pakietu środków budżetowych, w tym propozycja podniesienia wieku emerytalnego, są najnowszą komplikacją dla gospodarki, która nie może nabrać tempa po recesji. To także wyzwanie dla prezydenta Władimira Putina, który obiecał po reelekcji w marcu przyspieszyć wzrost do poziomu przekraczającego średnią światową, aby wprowadzić Rosję do czołówki pięciu największych gospodarek świata i zapewnić "decydujący przełom". w standardach życia.

Bez reform strukturalnych Bank Rosji twierdzi, że gospodarka nie rozwinie się szybciej niż około 1,5 procent do 2 procent. Międzynarodowy Fundusz Walutowy oszacował natomiast średniookresowy wzrost gospodarczy kraju na 1,5 proc. rocznie.

W odpowiedzi na zbliżającą się zmianę w podatku VAT bank centralny przedłużył przerwę w luzowaniu polityki pieniężnej w tym miesiącu i stwierdził, że bilans ryzyk stał się "proinflacyjny".

Zaktualizowane prognozy rządu pokazują również, że rubel zakończy bieżący rok na poziomie blisko 62 w stosunku do dolara, o 1,6 procent mocniejszym niż obecne poziomy wymiany. Rosyjska waluta ma być kwotowana średnio na poziomie 61 za USD w tym roku i 63-64 w 2019 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu