Rosja podwyższa szacunki wzrostu

opublikowano: 01-04-2019, 18:43

Rosyjska agencja statystyczna potwierdziła w najnowszym raporcie swoją prognozę wzrostu gospodarczego w 2018 r. Przedstawione przed dwoma miesiącami szacunki wywołały sporo zamieszania i u części odbiorców podkopały zaufanie do instytucji, gdyż znacznie przewyższały nawet najbardziej optymistyczne projekcje.

Tymczasem w poniedziałek agencja podtrzymała wcześniejszą projekcję, zakładającą że w ubiegłym roku gospodarka odnotowała 2,3 proc. tempo wzrostu, co jest wartością najwyższą od 2012 r. W górę zostały zrewidowane odczyty za każdy z pierwszych trzech kwartałów, zaś dla okresu październik-grudzień wyliczono wzrost PKB na 2,7 proc. To zdecydowanie więcej niż wynosi mediana Bloomberga, kształtująca się na poziomie 2,2 proc. 

Rosja, flaga
Zobacz więcej

Rosja, flaga fot. REUTERS/Ilya Naymushin/Forum

Dane za pierwszy kwartał 2018 r. zostały podniesione do 1,9 proc. zaś dla drugiego i trzeciego do 2,2 proc. Wcześniej każdy z kwartałów notował wzrost rzędu 1,5 proc. czyli mniej więcej taki, jaki oczekuje się w bieżącym roku.

Rosja będzie dążyć do wzrostu rzędu 4 procent rocznie, podczas gdy cokolwiek poniżej 1,5 procent będzie uważane za „krytyczne” zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego - donosi agencja Interfax, powołując się na projekt rozporządzenia opublikowanego przez Ministerstwo Gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy