Czytasz dzięki

Rosjanin najbogatszym mieszkańcem Wielkiej Brytanii

opublikowano: 22-04-2013, 08:18

Aliszer Usmanow wyprzedził magnata stalowego Lakshmi Mittala, który był na czele listy przez ostatnie osiem lat.

Majątek Usmanowa szacuje się na 13,3 mld GBP. W ciągu roku wzrósł o ok. 1 mld GBP dzięki dobrym wynikom należącego do Rosjanina operatora komórkowego MegaFon i  rosnącej wartości należących do Usmanowa akcji rosyjskiego koncernu Metalloinvest.

Zobacz więcej

Aliszer Usmanow, fot. Bloomberg

Majątek Mittala stracił przez miniony rok 21 proc. wartości. Oszacowano go na 10 mld GBP, co dało Mittalowi dopiero czwartą pozycję w rankingu sporządzony przez The Sunday Times.

W pierwszej piątce rankingu znalazło się jeszcze dwóch Rosjan oprócz Usmanowa. Len Bławatnik znalazł się na drugim miejscu z majątkiem 11 mld GBP. Jego wartość wzrosła przez rok o 45 proc. Słynny Roman Abramowicz, którego majątek oszacowano na 9,3 mld GBP, ma piąte miejsce.

Bracia Sri i Gopi Hinduja zajęli trzecie miejsce rankingu. Właściciele globalnego koncernu Hinduja Group mają majątek wartości 10,6 mld GBP.

Pierwszy Brytyjczyk w rankingu znajduje się dopiero na ósmym miejscu. Majątek Geralda Grosvenora,  właściciela luksusowych nieruchomości w Londynie, oszacowano na 7,8 mld GBP.

Na liście The Sunday Times znalazła się rekordowa liczba 88 miliarderów. Rok wcześniej było ich 77 i tylko 9 w 1989 roku, kiedy gazeta zaczęła sporządzać swój ranking. Wówczas pierwsze miejsce przypadło brytyjskiej królowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AP, bbc.com

Polecane