Rosyjski RAO Energosystemy zrezygnował z kupna ciepłowni "Warna"

Polska Agencja Prasowa SA
09-01-2006, 20:02

Rosyjska państwowa spółka RAO Energosystemy zrezygnowała w poniedziałek z kupna największej bułgarskiej ciepłowni "Warna" i wycofała się z trwających ponad pół roku negocjacji - poinformowała rządowa agencja prywatyzacji w Sofii.

Rosyjska państwowa spółka RAO Energosystemy zrezygnowała w poniedziałek z kupna największej bułgarskiej ciepłowni "Warna" i wycofała się z trwających ponad pół roku negocjacji - poinformowała rządowa agencja prywatyzacji w Sofii.

Rosjanie wygrali w maju 2005 r. konkurs na prywatyzację dwóch największych ciepłowni bułgarskich - w Warnie i Ruse, proponując łącznie 509 mln euro.

W lipcu bułgarski organ antymonopolowy sprzeciwił się sprzedaży obu obiektów Rosjanom, ponieważ mogliby w ten sposób zostać monopolistą na bułgarskim rynku energetycznym.

Rosjanie musieli więc wybierać jedną z ciepłowni i zdecydowali się na kupno wareńskiej, która jest większa i ma lepszą komunikację z uwagi na pobliski port. Za ciepłownię w Warnie RAO zaproponowała 389 mln euro (po 680 euro za akcję).

Cena okazała się znacznie wyższa od proponowanej przez innych uczestników konkursu; Rosjanie kilkakrotnie próbowali obniżyć ją, a w końcu wycofali się z transakcji, niezależnie od faktu, że w październiku ubiegłego roku porozumienie o sprzedaży zostało parafowane.

Teraz agencja prywatyzacji powinna podjąć decyzję, czy negocjować z firmą, która zajęła drugie miejsce w konkursie - czeską CEZ (proponowała 192 mln euro), czy rozpisać nową procedurę prywatyzacyjną.

RAO Energosystemy straci 3 mln euro, bo tyle trzeba było wpłacić za udział w konkursie.

Ewgenia Manołowa

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rosyjski RAO Energosystemy zrezygnował z kupna ciepłowni "Warna"