Roubini prognozuje recesję globalnej gospodarki

opublikowano: 02-07-2019, 10:27

Wojna handlowa USA z Chinami oraz wzrost cen ropy spowodowany napięciami geopolitycznymi mogą pchnąć globalną gospodarkę w recesję w przyszłym roku, prognozuje amerykański ekonomista Nouriel Roubini.

- To budzący obawy czas dla globalnej gospodarki  - powiedział Roubini, który stał się znany dzięki przewidzeniu kryzysu 2008 roku.

Wyświetl galerię [1/2]

Nouriel Roubini na forum gospodarczym w Davos. Fot. Bloomberg.

Ekonomista, określany z racji katastroficznych prognoz przydomkiem „Dr Doom”, spodziewa się materializacji recesyjnych szoków w przyszłym roku. Do tego podkreśla ograniczone możliwości działania banków centralnych w sytuacji kiedy stopy procentowe są bliskie historycznych minimów. Jako problem wskazuje również wysoki poziom zadłużenia.

Odnosząc się do wzrostów na rynkach akcji po ogłoszeniu wznowienia negocjacji handlowych między USA i Chinami, Roubini podkreśla, że optymizm się załamie „jak przy każdej innej recesji”. Jego zdaniem, świat stoi w obliczu deglobalizacji, która zmusi kraje do opowiedzenia się po którejś stronie konfliktu handlowego kiedy dojdzie do załamania dwustronnych rozmów handlowych. 

- Ten rozwód będzie brzydki w porównaniu z rozwodem między USA i ZSRR – podkreślił Roubini.

Amerykański ekonomista uważa, że szok cenowy na rynku ropy, wynikający z konfliktu USA z Iranem, grozi także powrotem stagflacji podobnej do tej z lat 70. ubiegłego wieku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy