Różne formy finansowania inwestycji

MARCIN BALICKI, prezes Millennium Leasing; partnerem komentarza jest: Millenium Leasing
opublikowano: 14-11-2016, 22:00

Leasing to nie tylko proste i wygodne źródło finansowania zakupu wszelkiego rodzaju środków transportu. Firmy leasingowe coraz częściej finansują też długoterminowe i złożone inwestycje, także we współpracy z zagranicznymi kontrahentami. Razem z rynkiem dojrzeli też klienci. Od swoich partnerów — banków czy firm leasingowych — oczekują nie tylko dostarczenia funduszy, ale też konkretnej wiedzy eksperckiej z zakresu strukturyzacji transakcji oraz wsparcia w procesie zakupu (negocjacje warunków z dostawcami).

Jednym z produktów pozwalających na właściwe ukierunkowanie wsparcia na rozwój biznesu jest leasing z poręczeniem. Małym i średnim przedsiębiorstwom ułatwia dostęp do kapitału przeznaczonego na zakup maszyn i urządzeń przy niskim wkładzie własnym. Poręczenia podnoszą też poziom dostępności leasingu dla start-upów bez wystarczających funduszy własnych lub historii kredytowej. Coraz częściej tego rodzaju inwestycje wspierają firmy w rozwiązywaniu problemów z dostępnością wykwalifikowanych pracowników.

Innym, tradycyjnym dla Millennium Leasing obszarem wspierania inwestycji jest energooszczędność.

Dzięki produktowi „Leasing Eko Energia” firma ma możliwość uzyskania do 5 proc. premii inwestycyjnej w momencie zakończenia umowy. Premia jest w całości finansowana przez leasingodawcę. Oprócz dofinansowania najważniejszą korzyścią pozostaje sama oszczędność energii uzyskiwana dzięki inwestycji. Statystycznie zapewnia ona przedsiębiorcy odpowiednik około pół punktu procentowego marży na finansowaniu inwestycji.

Warto dodatkowo podkreślić zmianę, która pojawiła się razem z nową perspektywą unijną na lata 2014-20, dotyczącą korzystania z finansowania w formie leasingu. W poprzednich latach, ze względu na możliwość uzyskania dotacji jednorazowej, przedsiębiorcy preferowali finansowanie kredytem lub pożyczką. Finansowanie leasingiem było rozliczane w ratach. Nowa perspektywa ujednoliciła zasady wypłat dla leasingu, kredytu i pożyczki, co branża leasingowa uznała za ogromną szansę.

Mechanizm wsparcia pozostał identyczny jak w przypadku kredytu technologicznego. Wystarczy wskazać we wniosku firmę leasingową jako podmiot upoważniony do zakupu przedmiotu — i to wszystko. Dotacje na projekty, które można sfinansować leasingiem, przeznaczone są dla przedsiębiorców i instytucji świadczących usługi w zakresie prac badawczo-rozwojowych, w tym na inwestycje w infrastrukturę i innowacyjne usługi. Wsparcie obejmuje projekty, których celem jest rozwój sektora MŚP. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN BALICKI, prezes Millennium Leasing; partnerem komentarza jest: Millenium Leasing

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu