Różnorodność napędza gospodarkę [wyniki rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021]

  • Patricia Deyna
opublikowano: 08-12-2021, 11:43

W maju świętowaliśmy Europejski Miesiąc Różnorodności. Helena Dalli, komisarz UE ds. równości, podkreślała, że dzięki większej różnorodności w miejscach pracy stworzymy sprawiedliwszą i równiejszą Europę dla wszystkich.

Patricia Deyna, prezes Bonnier Business (Polska), wydawcy „Pulsu Biznesu”
Patricia Deyna, prezes Bonnier Business (Polska), wydawcy „Pulsu Biznesu”
Grzegorz Kawecki

Różnorodność jest dla firm źródłem wielu korzyści, pozwala choćby na zwiększanie innowacyjności i szybsze reagowanie na zmiany, poprawę wizerunku wśród partnerów biznesowych, klientów i kandydatów do pracy. Gwarantuje również, a może przede wszystkim, że pracownicy decydujący o wymienionych korzyściach czują się w firmie dobrze i są zmotywowani do angażowania się w jej rozwój.

O tym, że różnorodność opłaca się ekonomicznie i społecznie, wiedzą laureatki 11. edycji rankingu 100 Kobiet Biznesu i towarzyszącego jej plebiscytu na Kobietę Biznesu 2021. W zarządzanych przez nie firmach różnorodność jest kultywowana: kobiety stanowią nawet 68 proc. zatrudnionych, także na stanowiskach kierowniczych, a z wiedzy i doświadczenia pracowników w wieku 50+ może czerpać młodsza kadra.

Podkreślamy to z dumą, ponieważ nasza inicjatywa od lat wyławia i promuje najskuteczniejsze liderki polskiej gospodarki: prezeski, właścicielki i menedżerki firm. O ich pozycji w rankingu nie decyduje redakcja „Pulsu Biznesu”, lecz rezultaty ich działalności biznesowej: kondycja finansowa firm, którymi zarządzają, mierzona dynamiką przychodów ze sprzedaży i wypracowanego zysku. Natomiast czytelnicy „Pulsu Biznesu” i portalu Bankier.pl, którzy zdecydowali o wynikach plebiscytu na Kobietę Biznesu 2021, oceniali umiejętności zarządcze i wybitne osiągnięcia biznesowe menedżerek w mijającym roku. Ponieważ wiele przedsiębiorczych kobiet dostrzega społeczną odpowiedzialność biznesu, wyodrębniliśmy z plebiscytu także kategorię Kobieta Biznesu 2021: działalność społeczna.

Niestety mimo tych najlepszych wzorców pozycja Polek w biznesie wciąż jest daleka od ideału. Wśród prezesów polskich przedsiębiorstw kobiety stanowią zaledwie 22 proc., a wśród członków zarządu – niespełna 32 proc. Luka płacowa w naszym kraju wynosi 8,5 proc. i choć jest niższa niż średnia unijna, to jednak na przestrzeni dziesięciu lat wzrosła prawie dwukrotnie. A przecież w wielu przypadkach kobiety zarządzające firmami są również menedżerkami gospodarstw domowych, za co już nie otrzymują wynagrodzenia. Tymczasem to właśnie doświadczenie wyniesione z zajmowania się domem i rodziną może decydować o tym, że panie lepiej sobie radzą z zarządzaniem organizacjami o wysokim stopniu różnorodności.

Wśród przyczyn tych płacowych dysproporcji można wymienić stereotypy związane z płcią i utrudniony dostęp do funkcji kierowniczych, mimo że doświadczenie uczy, iż większa liczba kobiet na stanowiskach zarządczych usprawnia działanie firmy.

Dlatego uznaliśmy, że naszą misję wspierania przedsiębiorczości należy kontynuować, i po raz jedenasty organizujemy ranking 100 Kobiet Biznesu i plebiscyt na Kobietę Biznesu 2021 r. Naszym laureatkom serdecznie gratuluję. Wierzę, że ich osiągnięcia zainspirują do działania kolejne panie i przyczynią się do jakościowej zmiany polskich przedsiębiorstw, czyniąc z nich miejsca pracy kultywujące autentyczną różnorodność.

Poznaj doświadczenia laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży powyżej 50 mln zł:

Danuta Żygo, prezes Ordona 1, „Poszanowanie różnorodności w firmie przekłada się na wymierne sukcesy”

Iwona Grzybowska, prezes OSM w Łowiczu, „Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia”

Gabriela Żukowicz, wiceprezes Asseco Poland, „Sukces zawdzięczam zaangażowaniu i determinacji”

Poznaj doświadczenia laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży poniżej 50 mln zł:

Karolina Adamiec-Vook, dyrektor zarządzająca DSV Services, „Biznes to wielka przygoda”

Martyna Kostka, właścicielka Lectus Health & Beauty, „Mój zespół lubi dizajn”

Barbara Jaksa, prezes firmy Jaksa, „Wiara we własne możliwości daje kobiecie niezwykłą siłę”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu Kobieta Biznesu Roku 2021:

Kamila Newlin-Łukowicz, wiceprezes Druteksu, „Zrobię wszystko, by Drutex stał się marką globalną”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu w kategorii Kobieta Biznesu Roku 2021: działalność społeczna:

Martyna Wojciechowska, dziennikarka, założycielka Fundacji Unaweza, „Zmieniając życie jednego człowieka, zmieniamy cały świat”

Przeczytaj komentarze partnerów i dowiedz się więcej:

o kulturze różnorodności: „Rynek potrzebuje promotorów”

o perspektywie, jaką kobiety wnoszą do biznesu: „Kultura równych szans”

o tym, jak wspierać kobiety w ich drodze do wyrównywania szans: „Biznes, który wspiera kobiety – wyrównywanie szans wszystkim się opłaca”

o konieczności zmian strukturalnych w miejscu pracy:

„Każda różnorodność powinna być w cenie”

Wszystkie materiały dotyczące 100 Kobiet Biznesu 2021 znajdziesz w specjalnym serwisie internetowym (kliknij)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patricia Deyna, prezes Bonnier Business (Polska)

Polecane