W maju świętowaliśmy Europejski Miesiąc Różnorodności. Helena Dalli, komisarz UE ds. równości, podkreślała, że dzięki większej różnorodności w miejscach pracy stworzymy sprawiedliwszą i równiejszą Europę dla wszystkich.

Różnorodność jest dla firm źródłem wielu korzyści, pozwala choćby na zwiększanie innowacyjności i szybsze reagowanie na zmiany, poprawę wizerunku wśród partnerów biznesowych, klientów i kandydatów do pracy. Gwarantuje również, a może przede wszystkim, że pracownicy decydujący o wymienionych korzyściach czują się w firmie dobrze i są zmotywowani do angażowania się w jej rozwój.
O tym, że różnorodność opłaca się ekonomicznie i społecznie, wiedzą laureatki 11. edycji rankingu 100 Kobiet Biznesu i towarzyszącego jej plebiscytu na Kobietę Biznesu 2021. W zarządzanych przez nie firmach różnorodność jest kultywowana: kobiety stanowią nawet 68 proc. zatrudnionych, także na stanowiskach kierowniczych, a z wiedzy i doświadczenia pracowników w wieku 50+ może czerpać młodsza kadra.
Podkreślamy to z dumą, ponieważ nasza inicjatywa od lat wyławia i promuje najskuteczniejsze liderki polskiej gospodarki: prezeski, właścicielki i menedżerki firm. O ich pozycji w rankingu nie decyduje redakcja „Pulsu Biznesu”, lecz rezultaty ich działalności biznesowej: kondycja finansowa firm, którymi zarządzają, mierzona dynamiką przychodów ze sprzedaży i wypracowanego zysku. Natomiast czytelnicy „Pulsu Biznesu” i portalu Bankier.pl, którzy zdecydowali o wynikach plebiscytu na Kobietę Biznesu 2021, oceniali umiejętności zarządcze i wybitne osiągnięcia biznesowe menedżerek w mijającym roku. Ponieważ wiele przedsiębiorczych kobiet dostrzega społeczną odpowiedzialność biznesu, wyodrębniliśmy z plebiscytu także kategorię Kobieta Biznesu 2021: działalność społeczna.
Niestety mimo tych najlepszych wzorców pozycja Polek w biznesie wciąż jest daleka od ideału. Wśród prezesów polskich przedsiębiorstw kobiety stanowią zaledwie 22 proc., a wśród członków zarządu – niespełna 32 proc. Luka płacowa w naszym kraju wynosi 8,5 proc. i choć jest niższa niż średnia unijna, to jednak na przestrzeni dziesięciu lat wzrosła prawie dwukrotnie. A przecież w wielu przypadkach kobiety zarządzające firmami są również menedżerkami gospodarstw domowych, za co już nie otrzymują wynagrodzenia. Tymczasem to właśnie doświadczenie wyniesione z zajmowania się domem i rodziną może decydować o tym, że panie lepiej sobie radzą z zarządzaniem organizacjami o wysokim stopniu różnorodności.
Wśród przyczyn tych płacowych dysproporcji można wymienić stereotypy związane z płcią i utrudniony dostęp do funkcji kierowniczych, mimo że doświadczenie uczy, iż większa liczba kobiet na stanowiskach zarządczych usprawnia działanie firmy.
Dlatego uznaliśmy, że naszą misję wspierania przedsiębiorczości należy kontynuować, i po raz jedenasty organizujemy ranking 100 Kobiet Biznesu i plebiscyt na Kobietę Biznesu 2021 r. Naszym laureatkom serdecznie gratuluję. Wierzę, że ich osiągnięcia zainspirują do działania kolejne panie i przyczynią się do jakościowej zmiany polskich przedsiębiorstw, czyniąc z nich miejsca pracy kultywujące autentyczną różnorodność.
Poznaj doświadczenia laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży powyżej 50 mln zł:
Danuta Żygo, prezes Ordona 1, „Poszanowanie różnorodności w firmie przekłada się na wymierne sukcesy”
Iwona Grzybowska, prezes OSM w Łowiczu, „Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia”
Gabriela Żukowicz, wiceprezes Asseco Poland, „Sukces zawdzięczam zaangażowaniu i determinacji”
Poznaj doświadczenia laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży poniżej 50 mln zł:
Karolina Adamiec-Vook, dyrektor zarządzająca DSV Services, „Biznes to wielka przygoda”
Martyna Kostka, właścicielka Lectus Health & Beauty, „Mój zespół lubi dizajn”
Barbara Jaksa, prezes firmy Jaksa, „Wiara we własne możliwości daje kobiecie niezwykłą siłę”
Poznaj zwyciężczynię plebiscytu Kobieta Biznesu Roku 2021:
Kamila Newlin-Łukowicz, wiceprezes Druteksu, „Zrobię wszystko, by Drutex stał się marką globalną”
Poznaj zwyciężczynię plebiscytu w kategorii Kobieta Biznesu Roku 2021: działalność społeczna:
Martyna Wojciechowska, dziennikarka, założycielka Fundacji Unaweza, „Zmieniając życie jednego człowieka, zmieniamy cały świat”
Przeczytaj komentarze partnerów i dowiedz się więcej:
o kulturze różnorodności: „Rynek potrzebuje promotorów”
o perspektywie, jaką kobiety wnoszą do biznesu: „Kultura równych szans”
o tym, jak wspierać kobiety w ich drodze do wyrównywania szans: „Biznes, który wspiera kobiety – wyrównywanie szans wszystkim się opłaca”
o konieczności zmian strukturalnych w miejscu pracy:
„Każda różnorodność powinna być w cenie”
© ℗Podpis: Patricia Deyna, prezes Bonnier Business (Polska)