RPA: awaria w kopalni - na powierzchnię wyprowadzono już 1350 górników

PAP
04-10-2007, 09:12

W kopalni złota Elandsrand w RPA, gdzie w środę uwięzionych zostało pod ziemią 3200 górników, rano w czwartek udało się wyprowadzić na powierzchnię 1350 ludzi. Władze kopalni zapewniają, że nikt z  pozostałych nie ucierpiał - akcja ratunkowa potrwać ma jednak co najmniej dziesięć godzin.

Górnicy zostali odcięci od świata na głębokości 2,2 km, gdy oderwał się fragment rury i uszkodził instalację elektryczną, unieruchamiając główną windę. Do ewakuacji używana jest mniejsza winda, która może pomieścić tylko 75 osób.

"To bardzo poważny incydent, ale pozostaje pod kontrolą" - powiedział Graham Briggs, jeden z dyrektorów właściciela kopalni - firmy Harmony Gold, zatrudniającej w RPA ok. 44 tysiące ludzi.

Kopalnie w RPA, która przoduje w wydobyciu złota, są najgłębsze na świecie. Związki zawodowe często krytykują właścicieli kopalni za to, że w niedostatecznym stopniu zapewniają bezpieczeństwo górników.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / RPA: awaria w kopalni - na powierzchnię wyprowadzono już 1350 górników