RPA wyda przynajmniej 26 mld USD na wsparcie gospodarki

opublikowano: 22-04-2020, 13:25

Rząd Republiki Południowej Afryki przedstawił plan wsparcie ekonomicznego o wartości 500 mld randów (26 mld USD) mający przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii koronawirusa.

Program ma być sfinansowany poprzez zmianę priorytetów dotyczących 130 mld ZAR wydatków z istniejących budżetów oraz pożyczki od krajowych i międzynarodowych pożyczkodawców. Do tego dołożone będzie 200 miliardów ZAR w postaci gwarancji dla banków, aby zachęcić je do udzielania pożyczek, 100 mld ZAR na ochronę i tworzenie miejsc pracy oraz dodatkowe 50 mld na zasiłki socjalne dla biednych i bezrobotnych.

Pakiet wsparcia wynosi około 10 proc. produktu krajowego brutto Afryki Południowej i zwiększy dług publiczny, który, jak ocenił minister skarbu, zbliżał się do niezrównoważonego poziomu już przed atakiem wirusa.

Blokada mająca na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby i zapobieganie przeciążenia systemu opieki zdrowotnej niszczy mocno gospodarkę, a bank centralny spodziewa się, że w tym roku skurczy się ona o 6,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane