RPO żąda wyjaśnień w sprawie skutków wprowadzenia systemów 'Pojazd' i CEPiK

opublikowano: 12-10-2004, 16:17

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) w liście skierowanym do ministra infrastruktury zażądał wyjaśnień w sprawie nieprawidłowości, które wystąpiły podczas wdrażania i uruchamiania systemów "Pojazd" oraz Centralnej Ewidencji Pojazdów Kierowców (CEPiK).

W przesłanej we wtorek PAP kopii listu RPO pisze, że "negatywne skutki szeregu nieprawidłowości, jakie ujawniły się w pierwszych dniach wprowadzania systemów +Pojazd+ i CEPiK, obciążają obywateli, którzy zarówno jako podatnicy, jak i właściciele rejestrowanych pojazdów ponoszą pełne finansowe koszty tych reform".

Z tych powodów RPO zażądał od ministra infrastruktury wyjaśnienia, z jakich przyczyn systemy "Pojazd" i CEPiK, pomimo

kilkuletnich przygotowań w wielu jednostkach rejestrujących pojazdy, wdrożone zostały w ostatnich dniach września, czy zostały przeprowadzone szkolenia oraz jak długo testowane było oprogramowanie.

"Istotne jest również wyjaśnienie, dlaczego nie przewidziano żadnych regulacji przejściowych umożliwiających sprawne i

bezproblemowe dla obywateli przejście na nowy system wydawania dowodów rejestracyjnych" - pisze w liście RPO.

Jak podkreśla rzecznik, takie działania powinny były zostać podjęte, zważywszy na negatywne doświadczenia związane z

wdrażaniem systemu "Kierowca" (wydającego prawa jazdy) oraz systemu wydającego dowody osobiste.

RPO zwraca też uwagę na wstrzymanie przez niektóre organy rejestrujące migracji danych z systemu "Pojazd" do CEPiK ze

względu na brak środków finansowych koniecznych do przeprowadzenia takiej operacji lub niejasności, kiedy te środki zostaną zwrócone z budżetu państwa.

RPO zaznacza, że znaczne zwiększenie liczby rejestrowanych samochodów, związane z ich sprowadzeniem po dniu 1 maja br. z państw UE, nie może "stanowić żadnego usprawiedliwienia dla organów władzy wykonawczej, odpowiedzialnych za sprawne wprowadzenie obu systemów".

Rzecznik pisze, że otrzymuje niepokojące sygnały o tym, że "organy rejestrujące pojazdy podejmują różne, niekiedy pozaprawne działania", jak np.: wydawanie obywatelom zaświadczeń o przyczynach braku stałego dowodu rejestracyjnego i kolejnych czasowych dowodów osobistych. "Poza wątpliwościami, co do legalności takich działań, pozostaje jeszcze kwestia kosztów wydawania kolejnych dowodów czasowych. W tych okolicznościach z całą pewnością nie można kosztów wydania kolejnego dowodu osobistego przerzucać na obywateli" - uważa RPO.

Według Ministerstwa Infrastruktury, tylko kilkanaście urzędów w kraju nie radzi sobie z obsługą systemu "Pojazd", a liczba

załatwianych przez nie spraw (np. tylko jedna dziennie) znacznie odbiega od liczby spraw załatwianych przez inne urzędy.

Są to urzędy, które odwlekały wprowadzenie systemu do ostatniej chwili lub miały problemy z przeniesieniem danych ze starych systemów do nowego. Problemy spowodowane są małym doświadczeniem pracowników w pracy w nowym systemie, a nie wadami samego "Pojazdu", a także słabą organizację pracy nieadekwatną do nowej sytuacji - uważa resort.

System informatyczny "Pojazd" został uruchomiony 1 października br.

mga/ pwd/ hes/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / RPO żąda wyjaśnień w sprawie skutków wprowadzenia systemów 'Pojazd' i CEPiK