Rumuński rząd obiecuje autostrady i szpitale, aby pomóc gospodarce

  • PAP
opublikowano: 01-07-2020, 20:18

Nowe autostrady, setki nowych szkół i szpitale to obietnice rumuńskiego liberalnego rządu, który zapowiedział w środę inwestycje warte 100 mld euro do 2030 roku, aby pomóc gospodarce dotkniętej przez koronawirusa i duży deficyt publiczny.

Premier Ludovic Orban ogłosił, że chce "odbudować Rumunię" na "trwałych filarach".

Orban chce zwłaszcza zbudować sieć autostrad o długości 3 tys. km i zmodernizować kolej. Rumunia z około 800 kilometrami autostrad ma jedną z najmniej rozwiniętych sieci dróg w UE, co zdaniem analityków stanowi barierę dla inwestycji zagranicznych.

W tym biednym kraju o zrujnowanej infrastrukturze władze obiecały w 2014 r. budowę czterech regionalnych szpitali, częściowo finansowanych ze środków europejskich - przypomina agencja AFP. Rozpoczęcie prac zostało przełożone na 2022 r.

Bukareszt ogłosił również pomoc dla firm w związku z powrotem ludzi do pracy. W szczytowym okresie kwarantanny blisko 1,5 mln osób było w Rumunii na częściowym bezrobociu.

Przed pandemią rumuńska gospodarka odnotowała silny wzrost o 4,1 proc. w 2019 r., po szczytowym poziomie 7 proc. w 2017 r. dzięki konsumpcji gospodarstw domowych. Deficyt publiczny tego kraju wzrósł jednak w 2019 r., osiągając 4,6 proc. PKB.

Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej w wyniku kryzysu związanego z koronawirusem spodziewany jest spadek o 6 proc. PKB i deficyt publiczny na poziomie 9 proc.

Obawa przed drugą falą epidemii zmusiła rumuńskie władze w środę do przesunięcia ostatniego etapu łagodzenia restrykcji. Wnętrza restauracji pozostaną zamknięte, mimo że ich właściciele spodziewali się ponownego otwarcia w środę po tym, gdy ich obroty między marcem a majem spadły średnio o 83 proc.

Podobnie jak w innych krajach europejskich, w Rumunii ostatnio wzrosła liczba nowych infekcji, codziennie wykrywanych jest tu od 300 do 400 nowych przypadków zachorowań na Covid-19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane