Rusewicz: Firmy stać na składki na PPK

opublikowano: 09-11-2017, 17:09

- Pracownicze plany kapitałowe to nie jest coś co od razu zapełni lukę po OFE, ale z czasem tak będzie - mówi w Pulsie Dnia prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Małgorzata Rusewicz. - Z czasem PPK będą nowym ośrodkiem budującym polski rynek kapitałowy - dodaje.

Jej zdaniem biznes ma sporo czasu, by przygotować się budżetowo do obciążeń związanych z PPK. - Byłabym spokojna o duże i średnie firmy, jeśli chodzi o koszty PPK. Bardziej bałabym się o mikro i małe przedsiębiorstwa, gdyby uczestnictwo w PPK byłoby dla nich obowiązkowe od początku 2019 roku. Jest to jednak rozłożone w czasie i to dobre rozwiązanie, zważywszy chociażby na doświadczenia Wielkiej Brytanii, która wprowadzała taki system w podobny sposób - mówi Rusewicz.

- Partycypacja w PPK będzie zależała od kilku czynników. Ważna jest komunikacja i uświadamianie społeczeństwa. To nie jest tak, że biznes wszystko zrobi za rząd. Ważne jest też to, by pracodawcy brali w PPK aktywny udział - mówi Małgorzata Rusewicz.

Jej zdaniem nie ma zagrożenia, że niska opłata za zarządzanie w wysokości 0,6 proc. od wpłaconych składek, będzie niewystarczająca, by dobrze zarządzać środkami zgromadzonymi na PPK. - Fundusze emerytalne poradziły sobie z taką wysokością opłaty. Od początku też była mowa o tym, że ma to być prosty program i tani program - mówi szefowa IGTE.

Małgorzatę Rusewicz pytamy też o:

- czy powtórzy się scenariusz z OFE, że za jakiś czas środki wpłacone na PPK zostaną częściowo znacjonalizowane?

- czy Polacy są gotowi do opłacania dodatkowej składki emerytalnej

- jak powinny być inwestowane pieniądze w ramach PPK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rusewicz: Firmy stać na składki na PPK