Rusza emisja walorów BCz

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 12-03-2001, 00:00

Rusza emisja walorów BCz

Dziś rozpoczyna się publiczna subskrypcja akcji serii D Banku Częstochowa. W tym roku przekładano ją już dwa razy.

Zgodnie z wolą akcjonariuszy, Bank Częstochowa wyemituje od 1,5 do 7 mln akcji, co pozwoli na zwiększenie jego kapitału akcyjnego od 15 do 70 mln zł. To już trzeci termin emisji. Pierwszy raz odłożono ją, ponieważ bank musiał zakończyć sprawozdanie finansowe za rok 2000. Drugi raz powodem była konieczność pokrycia straty bilansowej funduszami własnymi, co wymagało zgody KNB. Ostatecznie w ubiegłym tygodniu zarząd komisaryczny BCz, który pełnił rolę WZA, zdecydował o obniżeniu kapitału akcyjnego o niemal 8,5 mln zł i przeznaczeniu ich na kapitał zapasowy. Kwota ta spożytkowana zostanie na pokrycie części strat z lat ubiegłych.

Emisja zostanie objęta przez BRE Bank, który zostanie inwestorem strategicznym BCz. Ma on zgodę KNB na przekroczenie 75 proc. głosów na WZA spółki. Po zakupie walorów jego udział powinien przekroczyć 80 proc. Rynek spekuluje, czy w tej sytuacji BRE ogłosi wezwanie na pozostałe akcje BCz, czy też przeprowadzi kolejną emisję z wyłączeniem prawa poboru i zmniejszy swój udział do 51 proc.

BRE deklaruje, że nie będzie się spieszył z decyzjami. Wpierw przeprowadzi porządki w BCz w celu dopasowania jego oferty do działalności prowadzonej przez spółki detaliczne BRE Banku — mBank i Multibank (który wystartuje w połowie roku). Jedna z tych spółek wykorzysta licencję giełdową BCZ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rusza emisja walorów BCz