Czytasz dzięki

Ruszyło śledztwo w sprawie Bitmarketu

opublikowano: 11-07-2019, 22:00

Olsztyński wydział do walki z cyberprzestępczością sprawdzi, gdzie podziało się ponad 2 tys. bitcoinów należących do giełdowych graczy.

W czwartek Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów giełdy kryptowalut Bitmarketu (przestępstwo z art. 286 § 1 k.k. w związku z art. 294 § 1 k.k. w związku z art. 12 k.k.). Postępowaniu nadano numer: PO IV WOS 0610.104.2019. Śledczy zbadają, czy w okresie od listopada 2018 r. do 7 lipca 2019 r. przedstawiciele londyńskiej spółki Kvadratco Services Limited, będącej wówczas operatorem giełdy, nie wyłudzili od klientów 2,3 tys. bitcoinów (wartych około 100 mln zł). Przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10. Prokurator Cezary Fiertek poinformował w oświadczeniu, że śledztwo powierzono do prowadzenia wydziałowi do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

„Posiadam szereg niezbitych dowodów na wytłumaczenie ujemnego salda środków. (…) Osoby faktycznie zarządzające wówczas giełdą, mając świadomość tej ogromnie trudnej sytuacji, zostawiły mnie samego z problemem ogromnego deficytu. Przez ostatnie 2 lata wraz z zespołem robiłem wszystko, aby wyprowadzić firmę z tej patowej sytuacji. Dziesiątki rozmów z inwestorami, spotkań i pomysłów rozwoju niestety nie przyniosły poprawy sytuacji. Galopujący wzrost kursu kryptowalut niejednokrotnie zmuszał nas do podejmowania niekorzystnych działań w celu utrzymania płynności giełdy. Do ostatnich dni żyłem nadzieją, że uda się uniknąć tej katastrofy setek klientów i mojej — informuje Marcin Aszkiełowicz, dyrektor Kvadratco i prezes Gyptrade w komunikacie przesłanym w czwartek do redakcji „PB”.

W nocy z poniedziałku na wtorek giełda przestała działać. Na stronie internetowej zamieszczono informację, że straciła płynność finansową. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie w poniedziałek złożył Wojciech Przyłęcki, wiceprezes IQ Partners, o czym informowaliśmy na łamach „PB” 10 lipca 2019 r. w artykule „IQ Partners poślizgnęli się na kryptoparkiecie”. Od zeszłego roku fundusz szykował się do przejęcia Bitmarketu. Jesienią zeszłego roku przejął kontrolę nad estońską spółką Gyptrade, która była właścicielem domeny i znaku towarowego Bitmarketu, ale nie była operatorem giełdy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane