Ryanair może pozwać UE za ratowanie linii lotniczych

opublikowano: 24-04-2020, 12:31

Prezes Ryanair Michael O’Leary poinformował, że spółka może pójść do sądu w sprawie powstrzymania Francji innych europejskich krajów od „selektywnego obdarowania miliardami euro ich nieefektywnych flagowych przewoźników”.

O’Leary ostrzegł w liście unijną komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, że Unia Europejska może zostać „zmuszona do wstydliwego zawrócenia” z obranej drogi jeśli irlandzki przewoźnik wygra z nią batalię sądową. Jego zdaniem, programy powinny zostać zmodyfikowane tak, aby Ryanair mógł uzyskać część wsparcia i aby mogły z niego skorzystać także wszystkie linie w proporcji do ich udziału w przewozach w poszczególnych krajach.

Michael O'Leary, fot. Bloomberg
Michael O'Leary, fot. Bloomberg
None
None

Działania największej europejskiej taniej linii lotniczej mogą spowolnić ratowanie przez państwa przewoźników, którzy z powodu wstrzymania działalności wymuszonego przez pandemię, stanęli na krawędzi upadku. Francja i Holandia szykują się do udzielenia pomocy Air France-KLM. Rozmowy o wsparciu przez państwo prowadzi także Deutsche Lufthansa, największa europejska linia lotnicza. W czwartek włoski rząd zapowiedział przejęcie pełnej kontroli o Alitalii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane