Ryanair wśród 10 największych europejskich „trucicieli”

opublikowano: 02-04-2019, 10:09

Ryanair znalazł się na dziesiątym miejscu listy firm, które w ubiegłym roku najmocniej zatruwały środowisko w Europie. Dziewięć pozostałych to elektrownie.

Grupa badawcza Transport & Environment z Brukseli ogłosiła, że Ryanair zwiększył w 2018 roku emisję dwutlenku węgla o 6,9 proc., co przyczyniło się do jego awansu na listę dziesięciu największych trucicieli w Europie, na czele której znajduje się elektrownia w Bełchatowie. Z danych opublikowanych przez The Guardian wynika, że irlandzki przewoźnik lotniczy, który obsługuje 130 mln pasażerów rocznie, wygenerował 9,9 megaton CO2, czyli 49 proc. więcej niż pięć lat wcześniej.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

W wydanym oświadczeniu Ryanair twierdzi, że jest „najbardziej zieloną i czystą europejską linią lotniczą”. Zapewnia, że pasażerowie korzystający z jego usług generują najmniejszą emisję CO2 na kilometr spośród wszystkich innych linii lotniczych.

Eksperci zwracają uwagę, że linie lotnicze coraz mocniej przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. Skażenie generowane przez przewoźników lotniczych wzrosło o 66 proc. od 2005 roku, a według prognoz będzie rosło nadal w związku z coraz większą dostępnością lotów. W perspektywie trzech dekad transport lotniczy może stać się największym trucicielem, uważają eksperci.   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg, theguardian.com

Polecane