Rynek bardziej docenia dużych emitentów

Krzysztof Grudzień, dyrektor ds. instrumentów dłużnych, Quercus TFI
opublikowano: 05-12-2019, 22:00

Powoli zbliżamy się do końca roku, który dla rynku papierów korporacyjnych nie był tak zły jak poprzedni. Po mocnym pierwszym półroczu, tradycyjnym wakacyjnym marazmie oraz lekkim zamieszaniu w obszarze regulacyjnym zmierzamy do dosyć dobrego zakończenia roku na rynku ofert pierwotnych.

Spółka LPP — właściciel marki Reserved — uplasowała z sukcesem emisję 5-letnich obligacji o wartości 300 mln zł z marżą na poziomie 110 pkt baz., potwierdzając dobre postrzeganie tego emitenta przez inwestorów instytucjonalnych. Spodziewana jest także emisja instrumentów 5-letnich ze strony jednej z czołowy spółek deweloperskich — Domu Development — ze spreadem w wysokości 150 pkt baz. Ciekawą emisją zapewne będzie też zapowiadana przez spółkę z grupy operatora telefonii komórkowej Play Communications oferta 7-letnich obligacji o wartości 750 mln zł. Podobny instrument uplasował w pierwszym półroczu Cyfrowy Polsat, osiągając koszt finansowania na poziomie 6-miesięcznej stawki WIBOR powiększonej o 175 pkt baz.

Traderzy
Bloomberg

Pozostało jeszcze parę tygodni do końca roku, więc należyzakładać pojawienie się kolejnych chętnych do plasowania emisji obligacji korporacyjnych. Prawdopodobnie przedstawiciele jednej z najaktywniejszych branż na tym rynku, a więc deweloperskiej, będą skłonni do zaoferowania swoich instrumentów jeszcze w tym okresie.

Mniej aktywne w ostatnim czasie są banki. Tylko Bank Pekao wyemitował 12-letnie instrumenty podporządkowane o wartości 400 mln zł. Natomiast z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że począwszy od przyszłego roku banki będą bardziej aktywne ze względu na konieczność plasowania pierwszych emisji, aby spełnić wymogi kapitałowo-płynnościowe dotyczące regulacji MREL. To z pewnością będzie wyzwanie dla rynku w najbliższych latach, ale też potencjalnie szansa na poprawę płynności i atrakcyjności wycen dla inwestorów.

Struktura aktywów funduszy inwestycyjnych i dalsze zainteresowanie funduszami dłużnymi powinny pozytywnie przekładać się na dalszy rozwój i porządkowanie się rynku papierów korporacyjnych. Ten rok ewidentnie pokazał, że inwestorzy preferują duże podmioty oferujące obligacje i w ślad za tym transakcje o większej wartości nominalnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Grudzień, dyrektor ds. instrumentów dłużnych, Quercus TFI

Polecane