Rynek cukru będzie słaby jeszcze przez dwa lata

Ostatnie zwyżki cen cukru to jeszcze nie początek lepszej koniunktury na rynku tego towaru

Ostatnie zwyżki cen cukru to jeszcze nie początek lepszej koniunktury na rynku tego towaru, uważa producent pochodzący z Chin Cofco International. Od dna sprzed pięciu miesięcy notowania cukru na giełdzie nowojorskiej odbiły się o 15,2 proc., jednak w skali tego roku wciąż utrzymują się 24,6 proc. pod kreską, co jest najgorszym wynikiem wśród głównych surowców monitorowanych przez Bloomberga.

Odbicie cen, związane z sytuacją w będącej największym producentem cukru Brazylii, najprawdopodobniej dobiegnie końca, zapowiada w rozmowie z agencją Marcelo de Andrade, szef działu produkcji cukru w Cofco International.

Według niego kierowanie coraz większych ilości brazylijskiej trzciny cukrowej do produkcji etanolu — a nie do produkcji cukru — nie zniweluje skutków pogłębiającej się nadwyżki podaży na globalnym rynku tego towaru. W najbliższych miesiącach notowania cukru będą utrzymywały się w przedziale 0,145-0,155 USD za funt, a poprawy koniunktury można spodziewać się najwcześniej za dwa lata, przewiduje Marcelo de Andrade.

— Brazylia może nieco pomóc, lecz nie za dużo. Jeśli chodzi o perspektywy notowań, to wciąż jestem pesymistą. Na świecie jest za dużo cukru, wszędzie zbiory są obfite, a popyt jest słaby — powiedział menedżer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek cukru będzie słaby jeszcze przez dwa lata