Rynek oczekuje dopiero czerwcowej podwyżki stóp w Norwegii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 27-04-2022, 09:45

Podczas majowego posiedzenia, norweskie władze monetarne powinny pozostawić topy bez zmian, podwyższając stawkę miesiąc później, wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez agencję Reuters wśród ekonomistów.

fot. Odin Jaeger/Bloomberg

Specjaliści spodziewają się, że na posiedzeniu w przyszłym tygodniu Norges Bank utrzyma benchmarkową stawkę na poziomie 0,75 proc. i dopiero w czerwcu zdecyduje się na kolejne zaostrzenie swojej polityki pieniężnej.

Już wcześniej Norges Bank zapowiadał, że w tym i przyszłym roku przyspieszy proces podwyżek przewidując siedem kolejnych podwyżek stóp do końca 2023 r., co podniesie stopę procentową do 2,5 proc.

Za silniejszym zacieśnieniem przemawia znaczne zdynamizowanie się inflacji, która w marcu wrosła do 4,5 proc. w ujęciu rocznym, przy czym – co należy podkreślić – bazowa, nie obejmująca wrażliwych cen żywności i energii, wzrosła „jedynie” o 2,1 proc., tylko nieznacznie przewyższając długoterminowy cel banku centralnego na poziomie 2 proc.

Większość analityków przewiduje, że pod koniec czerwca, kiedy ma nastąpić kolejna podwyżka, stopa procentowa ma osiągnąć pułap 1,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane