Rynek oczekuje najszybszego wzrostu stóp w USA od 28 lat

opublikowano: 06-04-2022, 15:58

Inwestorzy z rynku pieniężnego obstawiają, że Fed zdecyduje się na najbardziej agresywne zacieśnianie polityki monetarnej od prawie trzech dekad, informuje Bloomberg.

Rynek pieniężny uwzględnia w cenach podwyżkę stóp w USA o łącznie 225 pkt bazowych do końca roku oprócz dokonanej już w marcu podwyżki o 25 pkt. Bloomberg przypomina, że Fed nie podwyższył stóp o 2,5 pkt. procentowego w jednym roku od 1994 roku, który zapisał się w pamięci inwestorów jako jeden z najbardziej „brutalnych” dla rynku obligacji. Fed decydował się wtedy na podwyżkę nawet o 75 pkt. bazowych na jednym posiedzeniu. Zakładając scenariusz przewidywany przez rynek pieniężny oraz to, że do końca roku zostało sześć posiedzeń FOMC, na trzech z nich stopy mogą zostać podwyższone o 50 pkt. bazowych, a na trzech o 25 pkt.

Fed chce obniżyć inflację, która zmierza w USA do 8 proc., czyli poziomu nie widzianego tam od 40 lat. Rynek obligacji reaguje dalszym wzrostem rentowności, która w przypadku papierów 10-letnich poszła w górę o 10 pkt. bazowych i sięgnęła 2,65 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane