Rynek odwrócił się od PKN-u

Michał Długokęcki
opublikowano: 13-10-2000, 00:00

Rynek odwrócił się od PKN-u

W sytuacji fatalnej koniunktury panującej na giełdowym rynku, do grona spółek, które regularnie notują minima cenowe, dołączają spółki o największej kapitalizacji. Wśród nich jest także PKN Orlen, którego akcje straciły od końca lipca blisko 25 proc.

DO SPADKU kursu walorów PKN przyczynił się szereg niekorzystnych czynników rynkowych i okołorynkowych, takich jak rosnące ceny ropy, spadek kursu złotego czy liberalizacja rynku paliw.

CENIE akcji PKN nie pomogło też zamieszanie wokół przetargu na licencje UMTS oraz spadek cen akcji spółek telekomunikacyjnych. Wpłynęło to na obniżenie wartości pakietu akcji Polkomtela znajdującego się w posiadaniu koncernu, co ma niebagatelne znaczenie dla wyceny samego PKN.

SPADEK kursu akcji PKN może być też związany z niepewnością co do planów kolejnego etapu prywatyzacji. Przyspieszenie sprzedaży pakietu akcji KGHM oraz publiczna oferta Pekao SA wskazują, że SP wykazuje dużą determinacje w sprzedaży prywatyzacyjnych resztówek. Niewykluczone więc, że podobna decyzja zapadnie w sprawie pakietu akcji PKN.

NA WALORACH PKN w większym stopniu niż w przypadku innych spółek mogła się odbić nie najciekawsza sytuacja makroekonomiczna Polski. PKN należy bowiem do niewielu spółek notowanych na GPW, których akcje znajdują się jeszcze w portfelach inwestorów zagranicznych.

POMIMO napływu tak wielu niekorzystnych informacji dla PKN, wydaje się że akcjonariusze spółki mogą liczyć na przynajmniej krótkoterminowy wzrost cen kursu akcji. Walory koncernu są bowiem obecnie w znacznym stopniu niedowartościowane w stosunku do notowań akcji jego regionalnych rywali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Długokęcki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rynek odwrócił się od PKN-u