Rząd niedługo przyjmie projekt dot. zatorów płatniczych

  • PAP
opublikowano: 04-03-2019, 14:53

W marcu rząd przyjmie projekt ustawy dot. zatorów płatniczych - poinformowała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że ustawa skróci termin płatności, czy wprowadzi tzw. ulgi za złe długi.

Emilewicz poinformowała dziennikarzy, że w poniedziałek projekt dot. zatorów płatniczych został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Pytana, kiedy rząd mógłby zaakceptować ten projekt, odpowiedziała, że powinno się to stać w ciągu dwóch tygodni, "na pewno w marcu".

Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz fot. Marek Wiśniewski

Minister podkreśliła, że nowe prawo to będzie próba zniwelowania "największej" bariery rozwojowej sektora MŚP, czyli zatorów płatniczych. "W Polsce bardzo dużo przedsiębiorstw skarży się na to, że dostarczają towary, dostarczają usługi, wystawiają faktury, płacą podatek, a czekają nierzadko 190 dni na wynagrodzenie za to co zrobił" - powiedziała.

Emilewicz wyjaśniła, że nowe prawo skróci terminy płatności, do 30 dni dla administracji i do 60 dni w relacji między dużymi i małymi firmami. Wprowadzona zostanie także tzw. ulga za złe długi. "W sytuacji, w której wywiązałem się z umowy, dostarczyłem co miałem dostarczyć, należy podatek będę płacił tylko dopiero wtedy, kiedy dostanę właściwe wynagrodzenie" - dodała.

Szefowa MPiT poinformowała ponadto, że ustawa wprowadzi również kary administracyjne dla "nagminnie ociągających się" z płatnościami. Dodała, że za przekroczenie terminu płatności kara będzie mogła wynieść 5 proc. niezapłaconej faktury, a egzekwować je będzie UOKiK.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy