Czytasz dzięki

Rząd pożyczy wracającym do kraju

opublikowano: 19-07-2018, 22:00

Do 85,5 tys. zł na założenie własnej firmy w Polsce będą mogli otrzymać od państwa rodacy powracający do kraju, np. z powodu brexitu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) ma pomysł, jak zachęcić Polaków do powrotu na łono ojczyzny. Proponuje specjalne, niskooprocentowane pożyczki na uruchomienie działalności gospodarczej. Powracający mogliby uzyskiwać finansowanie do wysokości 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia (obecnie byłoby to do 85,5 tys. zł). Zdaniem MRPiPS, dzięki takiemu wsparciu powracający z zagranicy nie zasilaliby szeregów bezrobotnych, zwiększyłaby się liczba małych firm, powstałyby nowe miejsca pracy. „Umożliwienie osobom powracającym z zagranicy skorzystania z pożyczki bez konieczności uzyskania statusu osoby bezrobotnej spowoduje, że osoby te nie staną się klientami urzędów pracy i ośrodków pomocy społecznej” — czytamy w uzasadnieniu projektu.

Resort pracy, kierowany
przez Elżbietę Rafalską, uważa, że lepiej dać powracającym do kraju Polakom
tanie pożyczki na rozkręcenie własnego biznesu, niż dopuścić do tego, aby
rejestrowali się jako bezrobotni.
Wyświetl galerię [1/2]

WĘDKA ZAMIAST RYBY:

Resort pracy, kierowany przez Elżbietę Rafalską, uważa, że lepiej dać powracającym do kraju Polakom tanie pożyczki na rozkręcenie własnego biznesu, niż dopuścić do tego, aby rejestrowali się jako bezrobotni. Fot. P. tracz - KPRM

Minimalne warunki

Zasady tej finansowej pomocy zawarte są w projekcie ustawy o rynku pracy. To zupełnie nowa ustawa, której nie ma w polskim systemie prawnym. MRPiPS tłumaczy, że mimo niskiego bezrobocia i dobrej sytuacji na rynku pracy istnieje potrzeba reakcji na wysoką sezonowość zatrudnienia i „poprawy niekorzystnej struktury bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy”.

W projekcie tym jednocześnie wprowadzono zasady udzielania pożyczek na rozkręcenie własnego biznesu Polakom wracającym do kraju z UE, a przede wszystkim z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z powodu brexitu. Na pożyczki o preferencyjnym oprocentowaniu mogliby liczyć rodacy spełniający co najmniej jeden z dwóch warunków: przez ostatnie dwa lata przynajmniej przez 12 miesięcy zamieszkiwali poza Polską, przez ostatnie dwa lata pracowali za granicą przynajmniej przez sześć miesięcy lub przez ten okres opłacali składki zdrowotne. „Nowe rozwiązanie ma zachęcić obywateli polskich do powrotu z emigracji do kraju na stałe. Umożliwi zapewnienie źródeł utrzymania osobom, które podejmą decyzjęo powrocie, a także wykorzystanie kompetencji nabytych podczas pobytu za granicą” — podkreśla resort pracy.

Pożyczki mają być przyznawane z Funduszu Pracy za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, w ramach istniejącego programu Pierwszy biznes — Wsparcie w starcie. Okres spłaty pożyczki będzie trwał przynajmniej siedem lat, a jej oprocentowanie wyniesie w skali roku 0,25 stopy redyskontowej (obecnie 1,75 proc.), a więc 0,43 proc. rocznie.

Obowiązkiem powracającego do kraju pożyczkobiorcy będzie utrzymanie przynajmniej przez rok działalności gospodarczej, na uruchomienie której zaciągnął kredyt. „Po tym okresie umowę uważa się za zrealizowaną” — czytamy. Kto nie utrzyma działalności przez wymagany okres, będzie musiał zwrócić niespłaconą kwotę z odsetkami ustawowymi.

Resort pracy przyznaje jednak, że trudno oszacować skuteczność tego pomysłu w zachęceniu rodaków do powrotu. „Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej po tzw. brexicie mogą podjąć decyzję o pozostaniu w dotychczasowym miejscu lub migracji do innych niż Polska krajów UE” — czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dobry pomysł

Pozytywnie o propozycji pożyczek dla wracających do Polski wypowiada się Grzegorz Kuliś, ekspert rynku pracy w Business Centre Club (BCC).

— Wszelkie działania mające wspierać reemigrację należy poprzeć. Nawet pomijając kwestię patriotyzmu, za granicą przebywa bardzo wartościowy zasób naszych obywateli, którzy tam pracują, prowadzą firmy, osiągnęli sukces. Ściągnięcie ich do Polski byłoby bardzo korzystne dla kraju, dla społeczeństwa i całej gospodarki. Myślę, że propozycja tych niskooprocentowanych pożyczek może być zachęcająca — mówi Grzegorz Kuliś.

Jego zdaniem, w ojczyźnie panują na tyle dobre warunki gospodarcze, że mogą zachęcać do powrotów.

— Owszem, wsparcie na finansowanie początku działalności gospodarczej jest istotne, ale ważne są też ogólne warunki dla biznesu. A te są dość dobre. Gospodarka się rozwija, jest koniunktura, jest duży popyt na usługi biznesowe — podkreśla ekspert BCC. Projekt ustawy został skierowany do uzgodnień i konsultacji. Ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r. © Ⓟ

600 tys. Nawet tylu Polaków, zdaniem MRPiPS, przebywa obecnie w Wielkiej Brytanii…

30 tys. …a tylu, zdaniem resortu, zachęconych pożyczkami na rozkręcenie biznesu, może podjąć decyzję o powrocie do kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy