Rząd proponuje przyszłoroczną waloryzacje rent i emerytur na poziomie 9,7 proc.

  • PAP
opublikowano: 08-06-2022, 19:44
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rządowa propozycja, jeżeli chodzi o przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur to 9,7 proc., ostateczna decyzja będzie znana na koniec stycznia przyszłego roku - poinformował w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

"Dziś na zespole Rady Dialogu Społecznego przedstawiliśmy rządową propozycję, jeżeli chodzi o przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur – taki jest wymóg ustawowy, by do 15 czerwca przedstawić. (…). Stopa waloryzacyjna w przyszłym roku wychodzi na poziomie 9,7 proc. Z tym oczywiście, że ostateczna decyzja będzie znana w przyszłym roku” – powiedział wiceminister Szwed w Polsat News.

Wskazał, że tegoroczna waloryzacja rent i emerytur była na poziomie 7 proc., mimo że z ustawowego przeliczenia wynikało, że będzie na poziomie 5,7 proc.

"To w sumie 13,5 mld zł dodatkowych środków, które przeznaczyliśmy na wsparcie" – podał. "Waloryzacja, która w tej chwili przewidujemy będzie kosztowała, będzie to wydatek z budżetu państwa, na poziomie ok. 28 mld zł. Ale trzeba przewidzieć, że może być ona jeszcze wyższa" – podał.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane