Rząd USA wycofuje 929 mln USD z projektu superszybkiej kolei

opublikowano: 17-05-2019, 07:55

Amerykański Federalny Urząd Kolei (FRA) wycofał grant przyznany w 2010 roku realizatorowi projektu budowy kolei wielkich prędkości w Kalifornii.

FRA tłumaczy decyzję tym, że California High-Speed Rail Authority, instytucja której przyznano wsparcie, nieustannie naruszała warunki grantu, a także nie osiągnęła dostatecznego postępu w realizacji projektu. Urząd wskazał również, że porzucono pierwotny cel, którym było uruchomienie szybkiego połączenia kolejowego między San Francisco a Los Angeles. FRA sygnalizuje, że rozważa wystąpienie do California High-Speed Rail Authority o zwrot całej kwoty przyznanej na projekt, czyli 2,5 mld USD.

Pierwszy odcinek połączenia kolejowego, o którym Kalifornijczycy zdecydowali w głosowaniu w 2008 roku, jest wciąż w budowie. Realizacja projektu, który pochłonął już 6 mld USD, boryka się z problemami opóźnień i przekroczenia zakładanych kosztów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane