Czytasz dzięki

Rząd USA zadowolony z porozumienia z Koreą Północną

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-09-2005, 16:40

Administracja USA wyraziła satysfakcję z porozumienia z Koreą Północną, na mocy którego kraj ten zgodził się zrezygnować z budowy broni nuklearnej w zamian za pomoc gospodarczą i gwarancje bezpieczeństwa.

Administracja USA wyraziła satysfakcję z porozumienia z Koreą Północną, na mocy którego kraj ten zgodził się zrezygnować z budowy broni nuklearnej w zamian za pomoc gospodarczą i gwarancje bezpieczeństwa.

    Rzecznik Białego Domu Scott McClellan podkreślił jednak w poniedziałek, że trzeba będzie dopilnować, aby Phenian dotrzymał teraz umowy zawartej po dwuletnich rokowaniach z pięcioma państwami: USA, Chinami, Japonią, Koreą  Południową i Rosją.

    "Korea Północna będzie musiała dotrzymać porozumienia. Oznacza to rozmontowanie jej programów nuklearnych i zezwolenie na weryfikację, tak aby można było wykazać, że zakończyła swoją nuklearną działalność" - powiedział McClellan.

    Poprzednie porozumienie tego rodzaju z 1994 roku zostało przez północnokoreański reżim złamane.

    Dobrze ocenił porozumienie także rzecznik Departamentu stanu, Sean McCormack. "W naszej opinii jest to dobre porozumienie. Korea Północna postanowiła wyzbyć się swojej broni i wszystkich istniejących programów nuklearnych. Podjęła zobowiązanie wycofania się z biznesu nuklearnego" - powiedział.

    McCormack dodał, że kraje, które wynegocjowały umowę, będą teraz się naradzać w jaki sposób skontrolować jej przestrzeganie przez Phenian.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane