S&P: Chiny mają problem 6 bln USD ukrytego długu

opublikowano: 16-10-2018, 12:54

Władze lokalne w Chinach zaciągnęły łącznie 40 bln juanów (6 bln USD) długu, którego nie wykazują w bilansach, co ostatecznie może spowodować gwałtowny wzrost długu państwa w relacji do PKB, alarmuje S&P Global Ratings.

Analitycy agencji ratingowej wskazują wielką lukę między deklarowanymi inwestycjami w lokalną infrastrukturę i wielkością finansowania ogłoszonego przez państwo.

Twierdzą, że może to oznaczać iż dług lokalnych władz w rzeczywistości jest o 30-40 bln juanów wyższy od oficjalnie deklarowanego.

- To góra lodowa długu powodująca tytaniczne ryzyko kredytowe – napisały analityczki Gloria Lu i Laura Li, według których relacja długu do PKB Chin sięgnęła 60 proc. w ubiegłym roku.

Wskazały, że pomimo wysiłków władz centralnych nie udało się jak dotąd skutecznie przenieść finansowania lokalnych inwestycji w infrastrukturę ze źródeł pozabilansowych, czyli tworzonych przez władze lokalne wehikułów inwestycyjnych. S&P Global Ratings oczekuje, że Pekin będzie musiał zaakceptować więcej niewypłacalności takich wehikułów. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu