S&P podwyższył perspektywę ratingu Polski do ‘stabilnej’ z ‘negatywnej’

opublikowano: 07-10-2004, 17:15

Międzynarodowa agencja ratingowa Standard & Poor’s podwyższyła perspektywę ratingu Polski z negatywnej do stabilnej, podała agencja w komunikacie w czwartek.

Jednocześnie podtrzymała ocenę „BBB+/A-2” dla zadłużenia w walutach obcych i „A-/A-2” dla długu w walucie krajowej.

„Zmiana perspektywy dla Polski odzwierciedla silniejszą pozycję zewnętrzną polskiej gospodarki oraz niewielką, ale jednak, poprawę sytuacji fiskalnej wobec wcześniejszych oczekiwań” – powiedziała Beatriz Merino, analityk S&P, cytowana w komunikacie.

Silny eksport doprowadził do zmniejszenia deficyt na rachunku obrotów bieżących w stosunku do Produktu Krajowego Brutto (PKB). S&P szacuje, że w 2004 roku wskaźnik ten ukształtuje się poniżej 2%.

„Co więcej, w średniej perspektywie, rating Polski może być lepszy, jeśli rząd, który wyłoni się po wyborach w 2005 roku, będzie w stanie wdrożyć jeszcze bardziej ambitną reformę polityki fiskalnej i trwale zmniejszyć nierównowagę fiskalną Polski” – uważa Merino.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / S&P podwyższył perspektywę ratingu Polski do ‘stabilnej’ z ‘negatywnej’