Saakaszwili szefem Rady Konsultacyjnej ds. Reform na Ukrainie

PAP
opublikowano: 14-02-2015, 11:29

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko opublikowanym w piątek dekretem powołał byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na stanowisko szefa Międzynarodowej Rady Konsultacyjnej ds. Reform. Saakaszwili jest też doradcą ukraińskiego prezydenta.

"Podstawowym zadaniem Międzynarodowej Rady Konsultacyjnej ds. Reform jako organu przy prezydencie Ukrainy jest przedstawianie propozycji i rekomendacji w celu realizacji na Ukrainie reform" - czytamy w dekrecie opublikowanym w piątek wieczorem na stronie internetowej ukraińskiego prezydenta.

Dzięki powołaniu Rady możliwe będzie wspieranie realizacji reform na Ukrainie przez "czołowe międzynarodowe osobistości, mające uznane w świecie doświadczenie w reformowaniu wielu dziedzin życia" - podano.

Poroszenko podkreślił też, że "Saakaszwili będzie przedstawicielem Ukrainy za granicą i jednocześnie przedstawicielem międzynarodowej społeczności na Ukrainie".

Saakaszwili jako przewodniczący Międzynarodowej Rady ds. Reform będzie również ściśle współpracował z Krajową Radą ds. Reform i będzie jej członkiem.

"Nie zwyciężymy, jeśli nie zbudujemy dziś nowej Ukrainy i nie wprowadzimy w życie nowych reform. To jest wyścig z czasem. Jeśli nowa Ukraina urzeczywistni się, to Gruzja także będzie wolna" - oświadczył były prezydent Gruzji.

W komunikacie na prezydenckiej stronie internetowej podkreślono, że aby pełnić nową funkcję, Saakaszwili nie potrzebuje ukraińskiego obywatelstwa i pozostaje obywatelem Gruzji.

Saakaszwili był prezydentem Gruzji dwukrotnie - w latach 2004-2007 i 2008-2013.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane