Sąd odroczył rozpoznanie skargi J&S Energy na decyzję ministra gospodarki

IAR
opublikowano: 26-11-2008, 14:00

Do 10 grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny odroczył rozpoznanie skargi złożonej przez spółkę J&S Energy na decyzję ministra gospodarki, który nałożył na nią karę w wysokości 452 milionów złotych. Powodem nałożenia kary miał być brak koniecznych rezerw paliwowych. Dzisiaj przed sądem strony jedynie podtrzymały swoje stanowiska.

Reprezentująca spółkę mecenas Elżbieta Kosińska-Kozak ocenia, że do nałożenia kary na J&S nie było żadnych podstaw prawnych. Radca prawny zaznacza, że na dzień wydania decyzji o nałożeniu kary J&S miała wystarczające rezerwy paliwowe. Jak wyjaśniła Kosińska-Kozak, obowiązujące przepisy przewidują, że kary za brak rezerw energetycznych będą mogł być nakładane i egzekwowane dopiero od stycznia 2009 r., a na podstawie przepisów przejściowych przedsiębiorców - zdaniem spółki J&S - na razie obowiązywał wymóg dostosowywania się do pewnych poziomów w określonym czasie, tak by ostatecznie osiągnąć konieczny poziom pod koniec tego roku.

Przedstawiciel resortu gospodarki - Ryszard Taradaj chce, by sąd oddalił skargę J&S. Twierdzi, że kara była zasadna i została nałożona w interesie bezpieczeństwa państwa i obywateli. Taradaj podkreślił, że takie regulacje w równym stopniu dotyczą przedsiębiorców polskich, jak i zagranicznych.

J&S chce także, by sąd administracyjny sprawdził, czy Agencja Rezerw Materiałowych miała prawo od razu ściągnąć nałożoną karę. Zdaniem reprezentującego spółkę mecenasa Jarosława Kołkowskiego, kara została ściągnięta wbrew przepisom - mimo że cały czas trwa postępowanie sądowe, a spółka miała prawo do apelacji. Zaznaczył, że stojąc na granicy upadłości spółka J&S Energy zmuszona była pożyczyć 452 miliony złotych od swojego akcjonariusza.

W kwietniu tego roku na J&S Energy została nałożona kara w wysokości ponad 461 milionów złotych. Minister gospodarki obniżył ją jednak do 452 milionów, ponieważ według niego, przy wyliczaniu kary Agencja Rezerw Materiałowych popełniła rażące błędy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane