Samar: liczba zgłaszających się po zwrot akcyzy nie będzie duża

opublikowano: 18-01-2007, 15:07

Liczba osób zgłaszających się po zwrot akcyzy w stosunku do ilości sprowadzonych aut nie będzie duża, a to oznacza znaczne ograniczenie zwrotów nadpłaconego podatku - uważa prezes Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar Wojciech Drzewiecki.

Liczba osób zgłaszających się po zwrot akcyzy w stosunku do ilości sprowadzonych aut nie będzie duża, a to oznacza znaczne ograniczenie zwrotów nadpłaconego podatku - uważa prezes Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar Wojciech Drzewiecki.

W ten sposób Drzewiecki ustosunkował się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, że stosowana w Polsce akcyza na sprowadzane z innych krajów UE samochody starsze niż dwa lata była sprzeczna z unijnym prawem.

"Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej sprowadzono do kraju 2 452 126 samochodów, z tego niemal 70 proc. to auta eksploatowane przez okres co najmniej 10 lat. W wielu wypadkach wartość pojazdu zawarta na fakturze zakupu lub umowie sprzedaży została zaniżona, trudno jednak jednoznacznie powiedzieć jaką skalę to zjawisko osiągnęło" - powiedział dzisiaj PAP.

"Porównanie średniej wartości pojazdu wynikającej z deklaracji do średniej wartości rynkowej, która na koniec grudnia ubiegłego roku wyniosła 1555 zł zdaje się to zjawisko potwierdzać. Mimo to nie można wykluczać, iż samochód, którego deklarowana wartość była bardzo niska w stosunku do jego wartości rynkowej w Polsce, został rzeczywiście kupiony za tak niewielką kwotę. Auta tego typu można nabyć chociażby poprzez niektóre serwisy internetowe" - uważa Drzewiecki.

"Aby uzyskać zwrot nadpłaty wynikający z wieku pojazdu importerzy będą musieli zgłaszać się w urzędach celnych, gdzie niewątpliwie zostanie przeprowadzona procedura weryfikacyjna, która zajmie wiele czasu. Ponieważ wartość zapłaconego podatku w wielu wypadkach jest niewielka, a uciążliwość procedur może być znaczna, wydaje się, iż liczba osób zgłaszających się po zwrot akcyzy w stosunku do ilości sprowadzonych aut nie będzie duża" - powiedział szef Samaru.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane