Samorządy skorzystają na ROP

opublikowano: 08-09-2019, 22:00

Rząd konsultuje rozwiązania dotyczące podatku od nieekologicznych opakowań. Planuje m.in. utworzenie centralnego regulatora.

Rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) to mechanizm postulowany w tzw. pakiecie odpadowym, czyli ostatniej nowelizacji dyrektyw związanych z rynkiem odpadów w Unii Europejskiej. Polska — tak jak inne kraje — powinna wdrożyć go do swojego systemu prawnego. Mechanizm, mówiąc w uproszczeniu, obciąży finansowo firmy, które wprowadzają na rynek opakowania, zwłaszcza plastikowe. Dotyczy to ogromnej liczby producentów, zwłaszcza wytwórców żywności.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

— Jednym z kluczowych elementów systemu ROP jest zapewnienie udziału producentów we współfinansowaniu zagospodarowania odpadów opakowaniowych, które znajdują się w odpadach komunalnych odbieranych od mieszkańców w ramach systemów gminnych — informuje Bartłomiej Traczyk z wydziału komunikacji medialnej w Ministerstwie Środowiska.

Po spotkaniu wiceministra Sławomira Mazurka z grupą przedsiębiorców znane są już wstępne założenia — rynek odpadów będzie miał regulatora.

— Rozważane jest wyznaczenie regulatora w ramach istniejącej struktury administracji publicznej — informuje Bartłomiej Traczyk.

Regulator będzie ustalać stawki opłat, jakie będą ponosić przedsiębiorcy. Opłaty będą prawdopodobnie zróżnicowane ze względu na rodzaj materiału, z którego wykonane jest opakowanie, jego przydatność do recyklingu i wpływ na zaśmiecanie środowiska. Cześć opłat będzie trafiać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który podzieli się nimi z gminami. Druga część opłat zasili organizacje odzysku, które zajmują się zbieraniem odpadów (m.in. w ramach systemu kaucyjnego w centrach handlowych) oraz ich przetwarzaniem. Z wyliczeń Krajowej Izby Gospodarczej wynika, że opłaty związane z ROP mogą zasilić budżet państwa i samorządów kwotą 2 mld zł.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy