Samsung potwierdza zamknięcie jednego z działów R&D w USA

opublikowano: 05-11-2019, 07:25

Południowokoreański koncern Samsung Electronics potwierdził wcześniejsze spekulacje, że zamknie dział badań (R&D) nad procesorami w jednym ze swoich amerykańskich zakładów, donosi Reuters.

Zdaniem ekspertów sugerować to może, że największy producent smartfonów na świecie odejdzie w znaczącym stopniu od produkcji własnych rdzeni do procesorów mobilnych występujących pod nazwą Exynos.

Jeden ze smartfonów marki Samsung
fot. Bloomberg

Do tej pory gigant elektroniki użytkowej, poprzez własne układy mobilne podejmował próby zmniejszenia zależności od układów pamięci i zwiększenia sprzedaży układów logicznych używanych do zasilania urządzeń mobilnych i pojazdów autonomicznych.

Jednak autorskie układy Exynos nie cieszą się taką popularnością wśród użytkowników jego smartfonów, jak urządzenia wyposażone w produkty amerykańskiego konkurenta Qualcomm. Procesory Snapdragon od Qualcommu postrzegane są jako mocniejsze i bardziej energooszczędne. Są one wykorzystywane przez Samsunga m.in. we flagowych modelach serii Galaxy i Note, które sprzedawane są na amerykańskim rynku.

Samsung deklaruje jednak, że będzie nadal rozwijać i produkować układy Exynos bez względu na zakończenie głównych projektów CPU (centralnej jednostki przetwarzania), a niektórzy z 300 pracowników, których dotyczyć mają zwolnienia, mogą zostać przeniesieni do innych projektów.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych Samsung posiada około 20 tys. pracowników zajmujących się projektowaniem, badaniami i rozwojem, inwestycjami i produkcją technologii nowej generacji.

Zapowiedziane zwolnienia mają dotyczyć  głównie oddziału Austin R&D Center, który prowadzi badania nad rdzeniami procesorów od 2010 r. Niewielka liczba pracowników zatrudnionych w zespole projektowym CPU w Advanced Computing Lab w San Jose zostanie zwolniona lub przeniesiona do innych oddziałów w Stanach Zjednoczonych 

Zakończenie głównych projektów związanych z rdzeniami do procesorów następuje po tym, jak Samsung, największy na świecie producent układów pamięci, zapowiedział w kwietniu, że planuje zainwestować 116 mld USD w układy logiczne do 2030 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane